kızılay odtülüler dershane

Polska

Końcowa faza realizacji nowego Pola Mokotowskiego

Nowe warszawskie Pole Mokotowskie, zrealizowane według projektu pracowni WXCA, zwycięzcy konkursu na jego rewitalizację, jest obecnie końcowej w fazie realizacji. Za prace modernizacyjne, których koszt wynosi 40 mln zł, jest firma Inmel, współpracująca w tym zakresie z pracownią Palmett.

Nowe warszawskie Pole Mokotowskie, zrealizowane według projektu pracowni WXCA, zwycięzcy konkursu na jego rewitalizację, jest obecnie końcowej w fazie realizacji. Za prace modernizacyjne, których koszt wynosi 40 mln zł, jest firma Inmel, współpracująca w tym zakresie z pracownią Palmett.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewolucja w Śródmieściu Gdańska

Staw na Polu Mokotowskim

Początkowo zakładano zakończenie prac na koniec 2022 r., ale prace nad projektem rozpoczęły się dopiero pod koniec listopada 2022 r. Nowy planowany termin zakończenia prac to III kwartał 2023 r. Mimo że Pole Mokotowskie nadal jest w remoncie, ostatnie miesiące przyniosły widoczny postęp, z nowymi nasadzeniami, drzewami, kwiatami, oraz nowym stawem centralnym. Charakterystycznym elementem rewitalizowanego Pola Mokotowskiego jest staw główny, poddany skomplikowanej operacji naturalizacji, zmieniający się w całoroczny akwen. Oczyszczanie wody odbywa się za pomocą mediów filtracyjnych z kruszyw i roślin, co obejmuje procesy mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Staw został podzielony na strefę rekreacyjną oraz strefę regeneracyjną z roślinnością oczyszczającą wodę.

Bioróżnorodność i strefy aktywności na Polu Mokotowskim

Stary żelbetowy zbiornik został rozebrany, a uzyskany beton został wykorzystany do usypania górek w ogrodzie biocenotycznym i na strefach brzegowych. Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego według WXCA zakłada wyeksponowanie stref przyrody, wprowadzenie formy krajobrazu biocenotycznego, oraz wsparcie dla bioróżnorodności. Planowana jest również Aleja Okrężna, łącząca główne strefy aktywności i atrakcje parku. Prace obejmują także trasę dla rolkarzy i biegaczy, zimą ma ona służyć biegom narciarskim. Projekt zakłada także integrację parku z sąsiednimi obszarami, takimi jak Skra, stadion Syrenka, Biblioteka Narodowa, tereny akademickie przy ul. Batorego, a także planowany pawilon wodny, będący miejscem zbierania wody deszczowej i oferujący atrakcje wodne.

Nowe Pole Mokotowskie – metryczka projektu

Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt:  WXCA
Wykonawca: Inmel i Palmett
Typ: park miejski
Rok: planowany 2024
Źródło i zdjęcia: https://www.eska.pl/warszawa/galeria/tak-wyglada-pole-mokotowskie-po-remoncie-znamy-termin-otwarcia/gg-W89J-g9RA-ZZ4v/gp-WmJF-pSkJ-n7HA

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!