
Jury konkursu Green Building Awards 2023 wyróżniło Osiedle Beauforta realizowane przez Euro Styl w Pogórzu k. Gdyni w kategorii ‘Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna’. Projekt inwestycji, w tym ogrodów deszczowych z systemem retencji przygotowała pracownia Rayss Group. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council), a jego celem jest wyróżnienie zaangażowania firm w rozwój zrównoważonego budownictwa oraz podnoszenie świadomości uczestników rynku w Polsce i na świecie.
Konkurs Green Building Awards organizowany jest cyklicznie od 2010 roku. Obejmuje inwestycje budowlane projektowane, realizowane i zakończone oraz wnętrza w budynkach zrealizowanych na terenie Polski. Interdyscyplinarne jury oceniało zgłoszone projekty w 10 kategoriach. Pod uwagę brane były walory związane z budownictwem ekologicznym i rozwojem zrównoważonym, rozwiązaniami architektonicznymi i estetycznymi, jak również aspekty społeczne i nowatorskie pomysły.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji odbyło się 5 października podczas PLGBC Green Building Summit w Warszawie. Osiedle Beauforta w Pogórzu k. Gdyni, które buduje firma Euro Styl z Grupy Dom Development zostało docenione przez jury w kategorii ‘Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna’.
- Jako Euro Styl, we współpracy z pracownią Rayss Group jesteśmy prekursorem tworzenia na osiedlach ogrodów deszczowych pełniących, oprócz walorów estetycznych, funkcję małej retencji. Ogromnie się cieszę z tej nagrody, bo jest to uhonorowanie naszego wieloletniego wysiłku w propagowanie ekologicznych rozwiązań, co jest częścią strategii ESG całej Grupy Dom Development – mówi Mikołaj Konopka, prezes spółki Euro Styl, członek zarządu Dom Development odpowiedzialny m.in. za obszar ESG.
- Cieszę się, że mogłam zarazić idą tworzenia ogrodów deszczowych inwestora i że teraz możemy świętować docenienie tych rozwiązań, zarówno przez mieszkańców, jak i znamienite grono ekspertów branżowych – mówi dr Joanna Rayss z pracowni Rayss Group.

Osiedle Beauforta
Osiedle Beauforta w Pogórzu to zespół 24 kameralnych trzy- i czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych wraz z usługami towarzyszącymi zlokalizowanymi w parterach budynków, przedszkolem oraz bogatą funkcją rekreacyjną. Niska zabudowa pozwoliła stworzyć układ urbanistyczny w formie tematycznych kwartałów zabudowy z bogatą zielenią, połączonych systemem ciągów i ścieżek pieszych i rowerowych. Wnętrza kwartałów zostały dokładnie przeanalizowane pod względem ich wielkości i zagospodarowania, aby znaleźć idealny balans przestrzenny pomiędzy częściami ogólnodostępnymi i prywatnymi, bez naruszania granic intymności mieszkańców. Ruch kołowy nie jest wprowadzany do wnętrz kwartałów mieszkaniowych. Forma budynków w maksymalny sposób domyka te wnętrza, a zastosowane materiały i kolorystyka elewacji tworzą z bogatą zielenią spójną całość.
Ogrody deszczowe zarosły piękną, różnorodną roślinnością, m.in. pałkami, kosaćcami, miskantami, wierzbami iwa, trawami. Stały się one niewielkimi oczkami wodnymi na których zadomowiły się kaczki i inne zwierzęta.


Redukujące zużycie wody
Na osiedlu nie ma potrzeby codziennego nawadniania zieleni publicznej dzięki zastosowaniu zielonej infrastruktury. Rezygnacja z zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej podłączonej do sieci miejskiej pozwala na zatrzymanie całej wody opadowej w terenie, tym samym podtrzymując naturalną cyrkulację wody w przyrodzie.
Bioróżnorodne
Na osiedlu wspierana jest bioróżnorodność poprzez odbudowę i regenerację lokalnej gleby, odbudowę jej pojemności wodnej oraz faktyczną retencję wody w różnego rodzaju formach zieleni, włącznie ze sztucznymi mikro mokradłami. W doborze podstawowych roślin oparto się na kluczu fitosocjologicznym, uwzględniającym naturalne lokalne zbiorowiska roślinne i te klimaksowe (tu żyzna Buczyna Pomorska, grąd subatlantycki oraz ols porzeczkowy) a także zamienne dla nich zbiorowiska zastępcze, związane z potrzebą utworzenia zieleni w formach łąkowych i krzewiastych. Wszystkie ww. rozwiązania sprzyjają osiedlaniu się w tych lokalnych enklawach bioróżnorodności najrozmaitszych zwierząt: ptaków, ssaków i owadów, które obserwują odwiedzający i mieszkańcy osiedla – życie przyrodnicze jest tu bardzo bujne.

Materiał prasowy
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze