
Kolejne podwórko we Wrocławiu zyskało nowy, odświeżony wygląd. Zielonego podwórko tym razem zaprojektowane zostało przy ul. Ruskiej, sąsiadującej ze znanymi Neonami. Choć realizacja tego projektu wymagała pewnych kompromisów w doborze roślin, efekt końcowy zaciekawia swoją kompozycją. Projekt ten, będący częścią większego przedsięwzięcia, to efekt współpracy różnych specjalistów, w tym autorki projektu zieleni Kamili Służewskiej oraz projektantów architektury: Agnieszki Gałwiaczek, Piotra Zyburyi studia Arch_it. Inwentaryzacja dendrologiczna i projekt szaty roślinnej, podjęte na zlecenie Gminy Wrocław, to kluczowe etapy, które doprowadziły do stworzenia tego zielonego zakątka.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wyremontowany Pasaż Schillera w Łodzi oddany do użytku
Trawy ozdobne w roli głównej
Uwagę na zaaranżowanym na nowo podwórku przyciągają przede wszystkim trawy ozdobne, układające się w malownicze struktury i poddające się nawet najdelikatniejszym podmuchom wiatru. Tworzą one przytulne zakamarki we wnętrzu obszernego dziedzińca. Elementem charakterystycznym są murki oporowe z jasnego betonu, które nie tylko strukturalnie wyznaczają przestrzenie, ale również pełnią funkcję ozdobnych rabat. Stanowią także wygodne siedziska, zapraszając do spokojnego odpoczynku wśród zieleni.


Nowoczesna instalacja wśród traw
Ciekawym elementem aranżacji podwórka przy ul. Ruskiej jest instalacja centralna, będąca symbolicznym nawiązaniem dla architektury bloków z okolicznych osiedli. Mur z oknami to nie tylko oryginalny element, ale również nawiązanie do lokalnego kontekstu. To połączenie sztuki i rzeczywistości, które nadaje temu miejscu unikalny charakter. Nawierzchnia podwórka, utrzymana w spójnej estetyce, składa się z dużych płyt betonowych o jasnych odcieniach. Jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również komfortowa do spacerowania, zachęcając mieszkańców do korzystania z tej urokliwej przestrzeni.

Zielone podwórko przy ul. Rajskiej we Wrocławiu – metryczka projektu
Lokalizacja: Wrocław / Polska
Projekt zieleni: Kamila Służewska
Projekt architektury: Agnieszka Gałwiaczek, Piotr Zybura, Arch_it
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Zdjęcia: Jerzy Wypych
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze