kızılay odtülüler dershane

Porady

Zobacz, co jest trendy wokół domu i w ogrodzie!

Kostki i płyty betonowe, murki, palisady, obrzeża i donice – z tych elementów można bez problemu zbudować niemal każdą aranżację przestrzeni zewnętrznej. Podpowiadamy, które z nich wybrać, aby stworzyć modne otoczenie nowoczesnego domu.

Kostki i płyty betonowe, murki, palisady, obrzeża i donice – z tych elementów można bez problemu zbudować niemal każdą aranżację przestrzeni zewnętrznej. Podpowiadamy, które z nich wybrać, aby stworzyć modne otoczenie nowoczesnego domu.

Wybór betonowych elementów, z których można stworzyć efektowną przestrzeń wokół domu, jest bardzo szeroki. Najlepiej wybrać te, które posiadają zarówno nowoczesny, jak i uniwersalny wygląd. We współczesnych aranżacjach sprawdzą się przede wszystkim produkty o ascetycznym i minimalistycznym designie oraz geometrycznym kształcie. W nowoczesnej architekturze dominują stonowane kolory. Są to głównie szarości, a niekiedy również beże. Trendy we wzornictwie coraz częściej łączą się z ekologią. Bardzo popularne stają się ażurowe nawierzchnie pozwalające na swobodne odprowadzanie wody do gruntu. Często betonowe elementy imitują również naturalne surowce, takie jak drewno czy kamień. Dzięki nim aranżacja sprawia wrażenie bliższej naturze. Projektując modne otoczenie domu, musimy pomyśleć o tym, co powinno się w nim znaleźć. Podstawowymi elementami są taras, alejki, a także podjazd. Warto również zadbać o efektowne dodatki, takie jak rabaty kwiatowe, czy podświetlenie obrzeży ścieżek. Zacznijmy jednak od tarasu.

Polbruk Bosso Trapez
Polbruk Bosso Trapez

Serce ogrodu

Taras to przedłużenie salonu. Wiosną, latem, a nawet jesienią staje się on centrum życia towarzyskiego i rodzinnego. Bez niego trudno sobie wyobrazić współczesny dom. Zanim ustawimy na nim meble warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej nawierzchni. Najczęściej wykonuje się ją z płyt betonowych, rzadziej z drewna, kamienia czy płytek ceramicznych. Płyty i kostki betonowe są wytrzymałe, nie wymagają częstej konserwacji i co najważniejsze – zachwycają swoim wyglądem. Niesłabnącą popularnością na tarasie cieszą się wielkoformatowe płyty, takie jak Polbruk Magna o rozmiarze 50x75 cm oraz 75x100 cm. To prostokąty o minimalistycznym designie i melanżowej kolorystyce. Występują w kolorze nerino (białoszaro-czarny) oraz latte (biało-szaro-piaskowy). Ich uniwersalność wynika także z dwóch grubości: 8 i 10 cm. Dzięki temu mogą być stosowane nie tylko na tarasie, ale również na podjeździe, alejkach, w tym w opasce dookoła domu.

Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk Magna
Polbruk Magna

W kolekcji Magna znajdziemy ponadto palisadę i gotowe stopnie schodowe, które w spójny sposób uzupełnią designerską aranżację tarasu. Innym pomysłem jest wykonanie tarasu z płyt takich jak Polbruk Metrik (wymiar 28x7 cm). Układając je sposobem „w jodełkę”, można nadać tarasowi wygląd parkietu w salonie. Metrik występuje aż w pięciu wersjach kolorystycznych: w trzech pełnych szarościach (biały, stalowy, bazaltowy) oraz w dwóch melanżach. Pierwszy z nich to świetnie znany z wielu aranżacji nerino, czyli mix bieli, szarości i czerni. Drugi to pasujący do industrialnych kompozycji odcień rdzawej blachy – korten.

Polbruk Metrik
Polbruk Metrik
Polbruk Metrik
Polbruk Metrik

Oczywiście nawierzchnię tarasu można wykonać także z wielu innych inspirujących swoim designem płyt. Warto zwrócić uwagę między innymi na takie propozycje, jak Polbruk Exa (heksagon) czy Bosso (kwadrat) lub Bosso Trapez (trapez). Na tym oczywiście rozwiązania tarasowe się nie kończą. Projektując modne otoczenie domu, warto wpleść w nie akcenty ekologiczne i nawiązujące do naturalnych surowców.

Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Exa
Polbruk Bosso Trapez
Polbruk Bosso Trapez

Ekologia w każdym wymiarze

Niezwykle ważnym i coraz popularniejszym trendem staje się dbałość o retencję wody. Chodzi tu o gromadzenie i oszczędzanie wody, ale również dostarczanie jej roślinom w odpowiednich ilościach. Dlatego też w ostatnich latach popularne stały się ażurowe nawierzchnie o niekonwencjonalnym designie, które możemy zastosować na przykład na podjeździe. Doskonałym przykładem jest płyta Polbruk Ekotech.

Polbruk Ekotech
Polbruk Ekotech

Płyta została zaprojektowana z inspiracji technologią i ekologią. Wygląda ona niczym kratka, której elementy poprzeczne są obniżone w stosunku do pionowych. Dzięki temu po wbudowaniu w nawierzchnię i wypełnieniu pustych przestrzeni ziemią widać jedynie linie, między którymi znajdują się strefy bioaktywne. Należy zasadzić w nich trawę lub wypełnić je grysem, powstaną wtedy ciekawe pasy w różnych kolorach. Ekotech to inspirujące rozwiązanie, gdyż można z nich zbudować całą nawierzchnię albo połączyć ją z innymi pełnymi płytami o podobnym designie i kolorze. Stworzymy tym samym modną nawierzchnię będącą hybrydą elementów pełnych i ażurowych. Nawiązania do środowiska i naturalnych surowców można wyrazić również poprzez dobór komponentów o odpowiednim designie. Ciekawym pomysłem wydaje się na przykład zastosowanie na ścieżkach w ogrodzie płyt doskonale imitujących skałę. Takim rozwiązaniem jest Polbruk Linea, która fakturą i wyglądem przypomina trawertyn będący skałą osadową. Był on wykorzystywany do wykańczania reprezentacyjnych przestrzeni już od czasów starożytnego Egiptu. Wykonywano z niego rzeźby i posągi, ale również fasady budynków, takich jak Bazylika Św. Piotra w Rzymie. Istnieje również płyta betonowa, która doskonale naśladuje swoim wyglądem drewno (Polbruk Lira).

Polbruk Linea
Polbruk Linea
Polbruk Linea
Polbruk Linea
Polbruk Lira
Polbruk Lira

Efektowne dodatki

Na koniec warto pomyśleć o betonowej galanterii. Pod tym pojęciem kryje się szeroka gama produktów o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu. Jeśli chcielibyśmy doświetlić alejki lub dodać aranżacji odrobiny magii, warto użyć obrzeży takich jak Flesz.

Polbruk Linea, obrzeże Flesz
Polbruk Linea, obrzeże Flesz

Pod daszkiem tego bordera w kształcie odwróconej litery „L” znajduje się miejsce na taśmę LED, która dyskretnie podświetli ścieżki po zapadnięciu zmroku. Ogrodowi magii doda również kaskada zbudowana z pustaków Neo.

Neo fontanna
Neo fontanna

Swoje zastosowanie w aranżacji ogrodu mają również murki i palisady. To wymarzone elementy do budowy rabat oraz donic. Różnią się one między sobą designem, ale idealnie pasują do nowoczesnej architektury. Ciekawą propozycją jest na przykład murek Albero. To uwspółcześniona wersja dawnych kamiennych murków granicznych. Zbudujemy go z aż siedmiu różniących się od siebie wyglądem „kamieni”. Dzięki temu każda donica czy rabata będzie unikatowa, a poza tym stylowa i bardzo designerska.

Murek Albero
Murek Albero

Obrzeże kwietnika lub ścianę donicy możemy zbudować również z palisady Hestra o nowoczesnej, drobnoutwardzanej lub gładkiej fakturze. Jest ona dostępna w odcieniach szarości – nerino (tylko wersja gładka), stalowym, grafitowym oraz kolorze brązowym, a także czterech wysokościach – 40, 60, 80 i 100 cm.  Jeśli natomiast potrzebujemy gotowych donic, które chcielibyśmy rozmieścić punktowo w przestrzeni ogrodu, warto zwrócić uwagę na donicę Tigela. To niemal sześcienna, minimalistyczna donica bez dna w kolorze stalowym lub bazaltowym. Można w niej swobodnie zasadzić kwiaty, ozdobne trawy czy karłowate drzewa. Co ciekawe, z donic Tigela można zbudować także większe konstrukcje, w tym kaskadę wzdłuż schodów czy zieloną ścianę.

Tigela
Tigela
Polbruk Magna, Tigela
Polbruk Magna, Tigela

Ciekawych sposobów na aranżację stylowej przestrzeni dookoła domu jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od wyobraźni i inwencji, a także wielkości działki do zagospodarowania. Pewne jest jednak to, że w projekcie przestrzeni wokół domu zawsze warto wykorzystać elementy betonowe, ponieważ są nie tylko trwałe, ale również designerskie i bardzo modne w nowoczesnych aranżacjach!

Materiał Partnera - Polbruk S.A. 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!