
Zalew Żyrardowski, leżący kilkadziesiąt kilometrów na południowy-zachód od Warszawy, jest częstym miejscem odwiedzin nie tylko mieszkańców stolicy. Teraz miejsce to nabrało jeszcze większego uroku dzięki nowej kładce prowadzącej nad jego brzeg. Docierając do celu można wypocząć na piaszczystej plaży, zrelaksować się na hamakach czy urządzić grilla w jednej z altan. Drewniana kładka prowadzi przez bujną zieleń, wzdłuż rzeki Pisi Gągoliny i ma długość 900 m.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Skwer Niemena na Przedmieściu Świdnickim już odmieniony
Krajobraz przy kładce
Wejście na drewnianą kładkę prowadzącą do Zalewu Żyrardowskiego znajduje się przy ulicy Kanałowej. Pomost prowadzący wzdłuż rzeki daje możliwość zejścia na brzeg i delektowania się szumem jej nurtu. Kładka stanowi połączenie dla dwóch zbiorników wodnych: Stawu św. Jana i Zalewu Żyrardowskiego. W kilku miejscach kładki znajdują się odbijające w bok trójkątne i prostokątne platformy, pełniące funkcje tarasów widokowych. Na nich zamontowano ławki i tablice edukacyjne, co nie tylko sprzyja wypoczynkowi, ale daje też możliwość lepszego poznania okolicy. Wzdłuż trasy umieszczono także budki lęgowe dla ptaków, które umożliwiają obserwację licznych gatunków.



Konstrukcja pieszej kładki
Trudnością w projektowaniu kładki było odpowiednie jej zabezpieczenie i osadzenie w gruncie, który na tak dużej długości jest zróżnicowany. Dodatkowo kładka przebiega przez teren podmokły, co w rezultacie oznacza ciągłe narażenie konstrukcji na wilgoć. Drewno użyte do zbudowania kładki zostało odpowiednio zaimpregnowane. Podesty są specjalnie wzmocnione, aby przetrwały próbę czasu, do ich budowy użyto drewna tarasowego, odpornego na zniszczenia. Barierki wykonano z drewna o nieregularnej fakturze, co wpasowuje się w naturalny klimat otoczenia i dodaje kładce uroku. Odpowiednia szerokość kładki sprawia, że mogą z niej korzystać piesi i osoby z wózkami dziecięcymi. Nie jest ona udostępniona rowerzystom.



Drewniana kładka przy Zalewie Żyrardowskim – metryczka projektu
Lokalizacja: Żyrardów / Polska
Typ: kładka
Rok: 2023
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze