
Na warszawskim Ursynowie powstanie nowy park linearny, został już rozstrzygnięty przetarg. Projekt nowego założenia przygotowała stołeczna Pracownia Architektury Krajobrazu Palmett. Całe przedsięwzięcie obejmuje obszar zlokalizowany nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy, wzdłuż ul. Płaskowickiej, od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej, na długości około 2 km. Planowany park zajmie powierzchnię liczącą ponad 12 ha.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zielona przestrzeń przy Muzeum Historii Polski
Roślinność parku linearnego
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zapowiada, że po zakończeniu prac inwestycyjnych mieszkańcy stolicy zyskają nową przestrzeń z mnóstwem roślinności, obejmującej 1008 drzew, ponad 100 tys. krzewów, pnączy, bylin i traw ozdobnych. Nowe układy chodników i ścieżek spacerowych, z centralną promenadą biegnącą przez całą długość parku linearnego, będą stanowić jego główne elementy aranżacji. Mieszkańcy i odwiedzający Warszawę turyści będą mieli także dostęp do strefy rekreacyjnej oraz drewnianego tarasu rozciągającego się nad ogrodem deszczowym. Powstanie także ogród zmysłów, w którym będzie można w sposób szczególny zaznajomić się z przygotowanymi aranżacjami.



Znaczenie parku linearnego na Ursynowie
Cała inwestycja została podzielona na sześć odcinków, Zarząd Zieleni informuje, że prace budowlane na dwóch pierwszych fragmentach powinny rozpocząć się pod koniec 2023 r. Najwięcej zależy jednak od warunków pogodowych. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał dwa lata na zrealizowanie parku linearnego. Dzięki podzieleniu inwestycji na etapy mieszkańcy Warszawy będą mogli korzystać z poszczególnych fragmentów w miarę postępów prac. Plan realizacji zakłada oddanie do użytku całego parku linearnego do końca 2025 r. Podobnie jak inne tego typu założenia, tak i nowy park linearny na Ursynowie ma strategiczne znaczenie środowiskowe. Nie tylko stanowi on enklawę zieleni w centrum miasta, ale łączy też ważne pod względem ekologicznym punkty. W tym przypadku jest to Skarpa Warszawska z Lasem Kabackim i Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.



Zielona przestrzeń przy Muzeum Historii Polski – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: Pracownia Architektury Krajobrazu Palmett
Typ: park linearny
Rok: planowany 2025
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze