kızılay odtülüler dershane

Polska

Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu

Projekt metamorfozy starego amfiteatru znajdującego się w Parku Cytadela w Poznaniu na ogród kwietny to nie tylko wykorzystanie przestrzeni miejskiej, ale także krok w kierunku ochrony przyrody i tworzenia bioróżnorodnych stref roślinnych. Pomysł zrodził się w 2018 r., kiedy to pojawiła się idea przekształcenia nieczynnego od lat teatru letniego w ogród kwietny. Koncepcję  stworzyła Karolina Dzięgielewska.

Projekt metamorfozy starego amfiteatru znajdującego się w Parku Cytadela w Poznaniu na ogród kwietny to nie tylko wykorzystanie przestrzeni miejskiej, ale także krok w kierunku ochrony przyrody i tworzenia bioróżnorodnych stref roślinnych. Pomysł zrodził się w 2018 r., kiedy to pojawiła się idea przekształcenia nieczynnego od lat teatru letniego w ogród kwietny. Koncepcję  stworzyła Karolina Dzięgielewska.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Kaliszu

Kwietny amfiteatr gotowy w 2024 r.

Park Cytadela, stanowiący istotny element poznańskiego krajobrazu, od lat przyciągał spacerowiczów i miłośników natury. Projekt metamorfozy starego amfiteatru przewiduje harmonijne wkomponowanie ogrodu w półkoliste, wysokie trybuny, które przez lata gościły widzów teatralnych. Przewiduje on nie tylko estetyczne elementy ogrodu, ale również uwzględnia aspekty ekologiczne i edukacyjne. Obecnie Poznańskie Inwestycje Miejskie, odpowiedzialne za koordynację większych miejskich projektów poinformowały, że trwa aktualizacja dokumentacji projektowej. W ostatnim kwartale tego roku planowany jest przetarg na wykonawcę prac, które według planów mają zakończyć się jesienią 2024 r.

Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu
Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu, fot. www.poznan.pl
Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu
Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu, fot. www.poznan.pl

Metamorfoza starego amfiteatru

Jednym z głównych założeń projektu jest rewitalizacja miejsca i zmiana jego charakteru. Z przestrzeni służącej kulturze, stary amfiteatr ma się zamienić w miejsce edukacyjno-przyrodnicze.  Zdewastowane ławki zostaną zastąpione kolorowymi rabatami, pełnymi kwiatów przyciągających pszczoły i inne owady zapylające. Alejki z tarasami połączą skrajne schody dawnego amfiteatru, tworząc spójną i funkcjonalną przestrzeń dla spacerowiczów. Woda, będąca nieodłącznym elementem ogrodu, zostanie wykorzystana w zaplanowanej kaskadzie. Jej szum dodatkowo uwydatni urok tego miejsca. Oświetlenie, specjalnie zaprojektowane tak, by nie przeszkadzać owadom i ptakom, pozwoli zachować magiczną aurę ogrodu także w godzinach wieczornych. Planowane jest także odświeżenie muru oraz zamontowanie nowych ławek i koszy na śmieci. Dawna scena, która kiedyś widziała występy artystów, teraz przekształci się w strefę wypoczynku. Leżaki i siedziska zapełnią to miejsce, a tworzący je ziemny nasyp zostanie przekształcony w obfitujące w nasadzenia pagórki.

Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu
Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela w Poznaniu, fot. www.poznan.pl

Metamorfoza starego amfiteatru w Parku Cytadela – metryczka projektu

Lokalizacja: Poznań / Polska
Projekt: Karolina Dzięgielewska
Typ: park miejski
Rok: planowany 2024

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!