kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Konferencja Współczesna Architektura Krajobrazu edycja 2023. Gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego

Gleba jest podstawą życia na naszej Planecie, niestety jest także elementem najbardziej pomijanym w procesie projektowania i zarządzania zielenią. Dlaczego tak mało uwagi poświęcamy glebie? Zamiast zauważyć, dostosować się do stanu istniejącego i przez to docenić zasób jakim jest gleba, zakładamy jej wymianę, przykrywamy “szmatą”, nawozimy chemicznie, działając wbrew naturze i zdrowemu rozsądkowi.
Gleba jest podstawą życia na naszej Planecie, niestety jest także elementem najbardziej pomijanym w procesie projektowania i zarządzania zielenią. Dlaczego tak mało uwagi poświęcamy glebie? Zamiast zauważyć, dostosować się do stanu istniejącego i przez to docenić zasób jakim jest gleba, zakładamy jej wymianę, przykrywamy “szmatą”, nawozimy chemicznie, działając wbrew naturze i zdrowemu rozsądkowi. Całkowicie pomijamy żywą część gleby gardząc a nawet zabijając wszelkie życie, bez którego gleba gleba być przestaje.  Obserwujemy stosowanie powtarzalnych zestawów gatunków roślin w projektach różnych terenów zieleni. Bez względu na to czy jest to ogród przydomowy, teren osiedlowy, miasto, wieś, Pomorze czy Podkarpacie. Zestawienia roślinne takiego rodzaju są oderwane warunków siedliskowych, w tym od kontekstu glebowego. Tak jest być może łatwiej pod kątem przedstawienia na wizualizacjach, szybciej, ale nie lepiej.

 

Gleba to podstawa wszystkich ekosystemów lądowych. Bez zdrowej, żywej gleby nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać zmianom klimatu. Problem ten dotyczy nie tylko przemysłowego rolnictwa czy lasów, także jako architekci krajobrazu możemy mieć wpływ na zwiększenie sekwestracji glebowej. Przy okazji zyskując na jakości naszych projektów, tworząc odporne, zdrowe i przy okazji świetnie wyglądające otoczenie.

Zagadnienia związane z glebą są kontynuacją rozważań na temat Ecosystem Based Design zainaugurowanymi przez SAK w 2022. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Uczmy się od siebie i dyskutujmy, aby potem móc zmieniać świat na lepszy!

Termin: 22 września 2023 Kraków

Więcej informacji na stronie: 

https://www.wak2023.symposium.pl/fbclid=IwAR0d76yquDlpmuMPjnEYirFju3rWOut57LjZg5ecxYNqNT4ye99KmIZODk


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!