
Inwestycja PineBridge Benson Elliot i Syrena Real Estate przyniosła metamorfozę przestrzeni znajdującej się przy ulicy Taśmowej na warszawskim Służewcu. Projekt modernizacji kompleksu biurowego, który od teraz nosi nazwę Diuna (w znaczeniu wydma), skupił się na trzech obszarach. Odnowione zostały hole wejściowe biurowców, udoskonalono także systemy wentylacji, ciepła i klimatyzacji, które przyczyniły się do znaczącej poprawy efektywności energetycznej całego obiektu. Najbardziej widocznym efektem jest jednak rewitalizacja przestrzeni zewnętrznej, którą przygotowała pracownia MJZ wygrywając międzynarodowy konkurs.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przebudowa Starego Rynku w Pabianicach
Park zamiast parkingu przy Diunie
Pierwszym zakończonym etapem prac była rewitalizacja otoczenia budynków. Betonowy parking o powierzchni 6000 m2 zastąpiony został otwartym parkiem, który pokrywają zielone wzniesienia. Pagórki zostały zbudowane z lekkich materiałów, dzięki czemu nie mają wpływu na podziemne istniejące konstrukcje. 50 słupów na 3 kondygnacjach podziemnego garażu utrzymujące płytę fundamentową dziedzińca, posłużyły jako podstawy dla 50 drzew umieszczonych w specjalnych donicach. Efektem tych prac są zielone diuny, na których rośnie 12 gatunków drzew i 96 rodzajów krzewów. Jest to rodzima zieleń, co ma ogromne znaczenie dla projektów realizowanych w duchu zrównoważonego rozwoju, dbających jednocześnie o bioróznorodność.




Woonerf Diuny dla pieszych i rowerzystów
Dziedziniec Diuny został przekształcony w łąkę kwietną, dodatkowo znalazło się tu miejsce na strumyk i edukacyjny pawilon zbudowany z materiałów z recyclingu z dachem pokrytym roślinnością, który spełnia funkcję retencji wody. 30 procent zaprojektowanej zieleni jest nieskowodna a całe zagospodarowanie samowystarczalne pod kątem nawadniania - w podziemiach na 3 poziomach znajdują się bowiem dodatkowo duże zbiorniki retencyjne.
Ekrany antysmogowe o łącznej powierzchni 416 m2 oddzielają kompleks od ruchu ulicznego. Nie tylko tworzą one zdrowszą barierę, niwelują także hałas. Dawna strefa wjazdowa od strony ulicy Taśmowej przekształciła się w woonerf, a cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, zezwalając tylko na krótkotrwałe postoje. Dzięki takiemu rozwiązaniu patio jest bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Cały teren przy kompleksie Diuna jest dostępny dla wszystkich mieszkańców Warszawy, jako nowa przestrzeń służąca wypoczynkowi.

.jpg)

Diuna czyli park z pagórkami – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Główny projektant przebudowy całego kompleksu biurowego i architektura krajobrazu: MJZ
Projekt zieleni: biuro I-Green
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze