W czerwcu Rada Miasta stolicy Wielkopolski przegłosowała projekt uchwały zakładający dofinansowanie do zewnętrznych ogrodów wertykalnych. Wystarczy spełnić kilka warunków by elewacja domu zyskała niecodzienną aranżację. Jakie to warunki, co można zyskać oraz jaki system zastosować by cieszyć się pionowym ogrodem?
Mieszkańcy Poznania mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 100% poniesionych kosztów. Będzie to jednak nie więcej niż 25 tysięcy złotych. Zewnętrzny ogród wertykalny może powstać na powierzchni nie mniejszej niż 15 mkw. Kolejnym warunkiem jakie muszą spełnić zainteresowani to posiadanie prawa do nieruchomości. O dofinansowanie mogą starać się zarówno osoby fizyczne, prawne, przedsiębiorcy i wspólnoty. Wnioski przyjmowane będą do 30 września w Wydziale Klimatu i Środowiska UMP. Wzór dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania.
Ogrody wertykalne na budynkach to nie tylko efekt wizualny. Elewacja zyskuje kolejną ochronę i jest osłonięta od bezpośredniego działania promieni UV oraz wiatru. Badania wykazały, że w lipcu, ściana pokryta roślinami nagrzewa się do 30°C, podczas, gdy pozbawiona roślinności do 60°C. W miastach szczególną zaletą jest również właściwość przechwytywania przez rośliny zanieczyszczeń powietrza. A skoro o powietrzu mowa, zielone ściany poprawiają wilgotność i zwiększają ilość produkowanego tlenu.
Na rynku istnieje wiele marek zajmujących się instalacją systemów ogrodów wertykalnych. W wyborze wykonawcy rekomenduje się by wybierać takie firmy, które są w stanie nie tylko zainstalować zieloną ścianę, ale również podjąć się jej serwisu. Ważnym jest również, by wykonawca był nie tylko monterem, ale również producentem systemu zielonych ścian. W wycenie inwestycji natomiast jedną z kluczowych kwestii jest logistyka. Dlatego warto kierować się podmiotami, które znajdują się w najbliższej okolicy.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze