
Koncepcja ogrodów minimalistycznych w zabudowie wielorodzinnej opiera się na zasadach prostoty, harmonii i minimalizmu. Przemyślana koncepcja sprawia, że ogród tego typu może spełniać wszystkie założone funkcje i w pełni wykorzystywać niewielką przestrzeń. Jeden z tego typu ogrodów został zaprojektowany przez warszawskie studio Citygarden na prywatnej, mazowieckiej posesji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mały miejski ogród w zabudowie szeregowej
Prywatność w minimalistycznym ogrodzie
W minimalistycznym ogrodzie w zabudowie wielorodzinnej znalazło się miejsce na spotkania, relaks, a nawet zabawę dla dzieci. Wyjście do ogrodu prowadzi przez taras, którego zadaszenie stanowi balkon należący do mieszkania piętro wyżej. Niewielka przestrzeń została wyłożona deską kompozytową w kolorze antracytowym, na której stanął komplet mebli ogrodowych. W pobliżu tarasu stanęły drewniane konstrukcje z donicami, które nie tylko mogą pomieścić rośliny, ale też odgradzają posesję od sąsiedniej działki, zapewniając właścicielom prywatność. Tego typu konstrukcje zastosowane zostały także w innych miejscach minimalistycznego ogrodu, aby dodać jak najwięcej kameralności, nie zamykając przy tym przestrzeni.




Roślinność minimalistycznego ogrodu
Nasadzenia w minimalistycznym ogrodzie w zabudowie wielorodzinnej zostały zaplanowane głównie w strefie granicznej działki, aby nie ograniczać wewnętrznej przestrzeni i swobody przemieszczania się. Wśród nich znalazły się tuje i pnącza, wspinające się po metalowych konstrukcjach. Przestrzeń urozmaicają smukłe, białe donice, w których także posadzono drzewka iglaste w kulistej formie. Aby przełamać jednolitą strukturę trawnika zaaranżowano nawierzchnię z korą ozdobną i grysem, w której ułożono białe betonowe płyty. W tej część minimalistycznego ogrodu zasadzono ozdobne trawy, które z czasem staną się zwiewnymi kępami.



Minimalistyczny ogród w zabudowie wielorodzinnej – metryczka projektu
Lokalizacja: woj. mazowieckie / Polska
Projekt: Citygarden
Typ: ogród prywatny
Rok: rozpoczęcie w 2023
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze