kızılay odtülüler dershane

Polska

Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu

Na warszawskim Służewcu rozpoczynają się prace nad budową nowego parku. Będzie to Park linearny Suwak, położony wzdłuż linii  kolejowej. Zgodnie z planami mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej zielonej przestrzeni w 2024 r. Inwestycję zaplanował Zarząd Zieleni Warszawy, za prace odpowiadać będzie z kolei firma Baobab Brandys. Park linearny Suwak zostanie zrealizowany w formie „zaprojektuj i wybuduj”.

Na warszawskim Służewcu rozpoczynają się prace nad budową nowego parku. Będzie to Park linearny Suwak, położony wzdłuż linii  kolejowej. Zgodnie z planami mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej zielonej przestrzeni w 2024 r. Inwestycję zaplanował Zarząd Zieleni Warszawy, za prace odpowiadać będzie z kolei firma Baobab Brandys. Park linearny Suwak zostanie zrealizowany w formie „zaprojektuj i wybuduj”.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy park kieszonkowy na Mokotowie

Drzewa, krzewy i byliny w parku linearnym Suwak

Park linearny Suwak powstanie na dotychczas niezagospodarowanym obszarze, znajdującym się między budynkami mieszkalnymi i biurowcami a linią kolejową przy ulicy Suwak. To właśnie od nazwy ulicy powstała nazwa parku docelowo mającego mieć powierzchnię 20 tys. m2. W ramach projektu na terenie nowej zielonej przestrzeni pojawi się pięćdziesiąt drzew, w tym różne odmiany ozdobnych jabłoni, które przede wszystkim wiosną zadbają o atrakcyjność parku. Planowane jest także zasadzenie trzech odmian klonów oraz lipy drobnolistnej, które zapewnią różnorodność krajobrazową. Zasadzone w parku linearnym Suwak krzewy zajmą powierzchnię 4200 m2, byliny prawie 3300 m2, natomiast obszar trawnika i łąki kwietnej wyniesie aż 5200 m2. Ciekawym elementem parku będzie pomost rozciągający się nad istniejącą połacią bluszczu pospolitego.

Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu
Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu, fot. Zarząd Zieleni Warszawy
Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu
Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu, fot. Zarząd Zieleni Warszawy

Zachęcający do wypoczynku park linearny Suwak

Ogrody deszczowe, hamaki oraz leżaki będą kolejnymi zachęcającymi do odwiedzin elementami parku linearnego Suwak. Projekt zakłada ukształtowanie terenu w taki sposób, aby trzy niecki infiltracyjne gromadziły wodę opadową, co zapobiegnie zarówno podtopieniom, jak i przesuszeniom terenu. Ogrody deszczowe zostaną obsadzone roślinnością dostosowaną do tych warunków i staną się schronieniem dla wielu stworzeń. W ramach inwestycji przewidziano również zachowanie słupów trakcyjnych przy bocznicach kolejowych oraz estetyczne elementy małej architektury, nawiązujące do charakterystycznego stylu kolejowego. Cały obszar parku zostanie odpowiednio oświetlony przy pomocy latarni, a przy ścieżkach spacerowych pojawi się 60 ławek, które będą zapraszać do odpoczynku.

Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu
Park linearny Suwak na warszawskim Służewcu, fot. Zarząd Zieleni Warszawy

Park linearny Suwak – metryczka projektu

Lokalizacja: Warszawa / Polska
Typ: park linearny
Rok: planowany 2024

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!