kızılay odtülüler dershane

Porady

Planujesz kostkę brukową w ogrodzie? Mamy kilka praktycznych wskazówek

Czy kostka brukowa pasuje do ogrodu? Choć ten kojarzy się głównie z zielonymi trawnikami, pięknymi kwiatami i wysokimi drzewami, pomiędzy nimi konieczne jest wykonanie chodników. Stanowią one nie tylko podstawowy element otoczenia domu, ale również składają się na estetykę ogrodu. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać kostkę brukową za domem. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów i porad w tym zakresie.

Czy kostka brukowa pasuje do ogrodu? Choć ten kojarzy się głównie z zielonymi trawnikami, pięknymi kwiatami i wysokimi drzewami, pomiędzy nimi konieczne jest wykonanie chodników. Stanowią one nie tylko podstawowy element otoczenia domu, ale również składają się na estetykę ogrodu. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać kostkę brukową za domem. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów i porad w tym zakresie.

Uliczki i place na każdą pogodę

Dlaczego betonowa kostka tak dobrze sprawdza się na ogrodzie? Ułożone z niej ścieżki pozostają czyste nawet w czasie dużej niepogody. Nawet po dużej ulewie możesz udać się na spacer pomiędzy skalniakami i drzewami bez obaw, że Twoja noga może ugrzęznąć w błocie. Równie dobrym pomysłem jest wykonanie tarasu lub niewielkiego placu z utwardzonej powierzchni. Będzie to doskonałe miejsce na grilla czy spotkanie ze znajomymi. Na betonowych kostkach łatwiej bowiem ustawisz stół czy krzesła.

Estetyka ma duże znaczenie

Myśląc o ścieżkach w ogrodzie, widzimy głównie ich funkcjonalność. Jednak nie można przy tym zapominać o estetyce. Być może zamiast prostych dróżek, łączących najważniejsza miejsca wokół domu, warto postawić na bardziej kręte ścieżki? Przy rustykalnych czy klasycznych budynkach częściej spotyka się plątaninę różnych przejść wokół drzew, krzewów, kwietników czy skalniaków. Natomiast nowoczesne style bardziej premiują proste, funkcjonalne drogi. Wiele zależy też od wielkości sadu oraz atrakcji, jakie się na nim znajdują.

Oprócz projektu ścieżek i placów bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kostki brukowej. Jej kształt może w znaczący sposób wpływać na optykę całego ogrodu. Wydłużone, prostokątne kostki mogą poszerzyć lub wydłużyć Twój ogród. Jest to doskonały sposób do modelowania niewielkich przydomowych miejsc o nieregularnych kształtach.

Praktyczne rozwiązania do ogrodu - jak kłaść kostkę brukową?

Kostka brukowa to bardzo praktyczne rozwiązanie do ogrodu. Dlaczego? Ze względu na łatwość, z jaką można ją ułożyć. Wybierając proste kształty, jak Holland, nie musimy martwić się dopasowaniem kolejnych elementów do siebie. Bardziej fantazyjne kształty, jak na przykład Big Stone, również nie są bardzo wymagające, jednak należy je układać z większą starannością i dokładnością. Natomiast istnieje wiele form pośrednich: Behaton czy Uni Decor zapewniają wysoki poziom estetyki, a ich układanie nie powinno sprawić problemu nawet nowicjuszom.

Pod względem estetyki wybrać można kostkę z fazą lub bez: chodzi o niewielkie ścięcie krawędzi. Dostępne jest także kilka kolorów. Pozwalają one na tworzenie ciekawych wzorów na swoich ścieżkach. Czy to będą obramowania, czy znaki karo ciągnące się środkiem ścieżki, a nawet wypisane imiona członków rodziny - zależy już tylko od Ciebie.

Kilka porad dla Twojego ogrodu

Planujesz kostkę brukową w swoim ogrodzie? Mamy kilka porad, które ułatwią Ci podjęcie kluczowych decyzji.

- Krawężniki nie są konieczne, szczególnie w przypadku chodników dla domowników. Jednak stanowią one wizualne ograniczenie ścieżki i nie pozwalają rozsuwać się kostce brukowej na boki.

- Kolorowe kostki brukowe prezentują się bardzo ciekawie. Warto jednak postawić na bazowy kolor betonu. Taka kostka brukowa jest tańsza, co obniży budżet na budowę, a ponadto stanowi dobre tło dla kolorowych wstawek.

- Co z odwodnieniem? Jeśli układasz kostkę na ziemi i piasku, nie musisz martwić się o kałuże - woda spłynie pomiędzy elementami, pozostawiając suche przejścia dla domowników.

I pamiętaj, że to Ty tworzysz swój ogród marzeń. Ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia.

Gdzie najłatwiej kupić kostkę brukową?

Wybór odpowiedniego kształtu i kolorów to jeszcze nie koniec. Materiały budowlane trzeba gdzieś zamówić. Kostka brukowa to dość droga inwestycja, a dodatkowo trudna do przewiezienia. Dlatego warto szukać sklepu zapewniającego transport zakupionych kostek. Dobrze, gdy sklep zajmuje się także sprzedażą innych ozdób ogrodowych, jak to jest w przypadku Jadar. Dzięki temu możesz kupić dodatkowe krasnale ogrodowe, fontanny, ławki czy materiały pod ogrodzenie w jednym miejscu - a tym samym zapłacić mniej choćby za dowóz.

Artykuł sponsorowany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!