
Nakomiady są niewielką wsią położoną w gminie Kętrzyn, w województwie warmińsko-mazurskim. Jedną z jej największych atrakcji jest zespół pałacowy pochodzący z XVII w. Przez lata był on wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, zmianom ulegał także przylegający do pałacu rozległy park. W latach 90. XX w. pałac stracił swoje znaczenie i został niemalże całkowicie zdewastowany. W 1998 r. jego właścicielami zostało małżeństwo z Warszawy, którego założeniem było przywrócenie dawnego blasku zarówno pałacowi, jak i parkowi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiśniowa aleja w Krakowie
Dbałość o historię w parku w Nakomiadach
Park w Nakomiadach zakupiony przez nowych właścicieli początkowo miał 5 ha powierzchni. Z czasem ziemi przybywało, obecnie parkową przestrzeń stanowi 17 ha. W wielu miejscach można dostrzec pozostałości dawnej świetności pałacu. Zachował się m.in. XVIII-wieczny staw, którego dno stanowi 200 ton kamieni. Można także odnaleźć fragmenty starej oranżerii i kaplicę rodową. Do dzisiejszych czasów przetrwało także sporo drzew, w tym liczne kilkuwiekowe egzemplarze uznane za pomniki przyrody. Właściciele pałacu w Nakomiadach pielęgnują stare drzewa i dosadzają nowe, aby uzupełnić parkowe poszycie. Park w Nakomiadach po rewitalizacji zyskał nowe alejki spacerowe, ustawione zostały także altany, a nad ciekami przerzucono kładki.


Rewitalizacja parku w Nakomiadach
Nowi właściciele parku w Nakomiadach najwięcej energii i pracy włożyli w zrekonstruowanie frontowej części pałacowego kompleksu. Na znajdujący się tam okrągły klomb zużyto 450 ton ziemi, a przy jednej z alei posadzono 600 grabów. We wschodniej części parku pałacowego znaleźć można z kolei ogród francuski, w którym żywopłoty z bukszpanów tworzą zawiły labirynt. Ścieżki uzupełnione zostały różami, dodającymi całości klasycznego stylu. W parku w Nakomiadach zaaranżowano także sad i ogród warzywny. Jest on wzorowany na największym regularnym ogrodzie warzywnym we Francji w Chateau Villandry. Warzywne i zielne rabaty założone zostały na dwóch kamiennych tarasach. Zbiory w razie potrzeby zaopatrują pałacową kuchnię – obecnie w pałacu w Nakomiadach znajduje się bowiem pensjonat.


Pałacowy park w Nakomiadach– metryczka projektu
Lokalizacja: Nakomiady / Polska
Typ: zabytkowy park
Rok rozpoczęcia rewitalizacji: 1998
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze