kızılay odtülüler dershane

Wydarzenia

ArchFilmFest w Gdańsku. Pokazy filmów o architekturze i dyskusja.

Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest odwiedzi tym razem Gdańsk. Program pokazów i dyskusja dotyczyć będą m.in. wyzwań środowiskowych, które są jednym z najważniejszych zagadnień, z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. Poruszymy również temat japońskiej architektury, która niesie ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym oraz prostotę. Festiwal odbędzie się w dniach 24-25 maja 2023, start godz. 17:00 w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy, budynek Biblioteki Głównej UG, ul. Wita Stwosza 58.

Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest odwiedzi tym razem Gdańsk. Program pokazów i dyskusja dotyczyć będą m.in. wyzwań środowiskowych, które są jednym z najważniejszych zagadnień, z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. Poruszymy również temat japońskiej architektury, która niesie ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym oraz prostotę. Festiwal odbędzie się w dniach 24-25 maja 2023, start godz. 17:00 w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy, budynek Biblioteki Głównej UG, ul. Wita Stwosza 58. 

DZIEŃ PIERWSZY 24.05.2023

Wieczór z ekologią

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo.  W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”. W programie przewidziane są dwa seanse przedzielone dyskusją.

Pierwszy film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87'

Film dokumentalny "Do more with less" pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych. Zobacz zwiastun.

Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie

W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

W dyskusji wezmą udział:

bTqYFTd7bGhApBw69x9DjfFmgP1Phl8gnTnhuHL4WJGTP4vszq4uVacrFKpv_jan-sikorajpg.jpg

Prof. dr hab. inż. Jan Sikora, profesor gdańskiej ASP, w 2022 roku otrzymał ponad 10 międzynarodowych nagród za swoje projekty w tym A'Design Award czy Interior Design Award przyznaną w USA. Autor ponad 150 zrealizowanych projektów wnętrz w tym m.in. Stacji Kultura, Seafood Station czy salonu Sylwii Gaczorek w Warszawie. W kraju otrzymał m.in. Nagrodę Architektoniczną Polityki i Bryłę Roku. Przewodniczący i juror kluczowych polskich konkursów m.in. Dobry Wzór, MUST HAVE, Konkurs Koło czy konkursów Samsung.

ZshO6AZujKpAAxVkFbvT8AnCEru7VuqUMykUq1GArHP4bfwVfc5Wno1NJeyC_jrjpg.jpg

dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

Ekspert w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. Pracując jako specjalista ds. małej retencji w spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. W latach 2009–2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 r. wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o., Sp. k.
Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature Based Solutions. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl).

LiezqTw5fijh1fEJdpmZ4S6KDCoWfvtm6ZD4up6RfFvxC8N9RCFHpgGtRfgG_kurkwjpg.jpg

dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska, adiunkt w Katedrze Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, absolwentka tego wydziału. Jest czynnym zawodowo projektantem oraz uczestniczką projektów artystycznych, wystaw indywidualnych i zbiorowych (fotografia, rzeźba, malarstwo, instalacje przestrzenne). Autorka i współautorka obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz małych form użytkowych. Zajmuje się teorią architektury i jej pograniczem ze sztuką. Głównym polem badawczym jest przestrzeń zamieszkiwania. Autorka monografii Przestrzenie architektury w kontekście zamieszkiwania (2017) oraz Urzeczywistnianie treści w obiekcie architektonicznym (2016). Współkuratorka międzynarodowej wystawy Design a sztuka (2015), Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesuje się bioniką, tworzy struktury biomorficzne, bada przestrzeń zamieszkiwania, istotne są dla niej zrównoważenie i dziedzictwo. Tworzy projekty w ramach powszechnej edukacji architektonicznej.

Drugi film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83'

Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta. Zobacz zwiastun.

DZIEŃ DRUGI 25.05.2023

Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

Pierwszy film: Tadao Ando - Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73'

Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli. Zobacz zwiastun.

Drugi film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41'

Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia. Zobacz zwiastun.

ArchFilmFest Gdańsk

24-25 maja 2023, godz. 17:00
Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, budynek Biblioteki Głównej UG
ul. Wita Stwosza 58, Gdańsk

Jak kupić bilety?

W KASIE KINA:

karnet na cały festiwal - 2 dni 25 zł,
karnet na jeden dzień 15 zł.

 

GloGZRZml3Fwh6wraHiXi0TVPAWiio1jSiyyFFgUlWU7iuRKXeKWGVgpQROt_logo-affmjpg.jpg

Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju.

Jak wynika już z tradycji ArchFilmFestu program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną.

Organizator

 

 

Współorganizator

 

Patroni honorowi

Patroni medialni

 

Lokalni patroni medialni

 

 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!