kızılay odtülüler dershane

Porady

Połączenie kamieni ogrodowych z materiałami budowlanymi w projekcie aranżacji ogrodu

Kruszywo jako naturalny materiał idealnie sprawdza się do aranżacji przestrzeni prywatnej, jak i przestrzeni publicznej. W ofercie firmy Cemex kruszywa neogem dzielimy na kilka grup, które z łatwością możemy połączyć z innymi materiałami w projekcie ogrodu.


Kruszywo jako naturalny materiał idealnie sprawdza się do aranżacji przestrzeni prywatnej, jak i przestrzeni publicznej.

W ofercie firmy Cemex kruszywa neogem dzielimy na kilka grup, które z łatwością możemy połączyć z innymi materiałami w projekcie ogrodu.

Grysy to kruszywo łamane o ostrych krawędziach, nieregularne, chropowate, wytworzone poprzez kruszenie skały.

Żwiry to naturalne kruszywa, gruboziarniste o pochodzeniu rzecznym, kopalnym, jeziornym lub morskim.

Otoczaki to kruszywo, które poddawane jest dodatkowej obróbce w taki sposób, by wyglądało jak naturalnie wygładzone i zaokrąglone przez nurt rzeki.

Kruszywa sztuczne, które powstają w skutek obróbki materiałów, a nie naturalnego procesu, np. keramzyt, perlit, grys szklany. Materiał na kruszywo sztuczne pozyskiwany jest celowo z zasobów dostępnych na Ziemi lub pochodzi z recyklingu. Produkty te najlepiej sprawdzą się jako drenaż powierzchni w ogrodnictwie, izolacja do ocieplenia ścian i stropów lub jako dodatek do produkcji materiałów budowlanych, np.: lekkich betonów.

Kamień gabionowy to kruszywo o frakcji od 50 do 200 mm. Z uwagi na fakt, że standardowy rozstaw siatki gabionowej ma rozmiar 40x200x200, ten przedział kruszywa sprawia, że bryłki kamienia nie wypadają przez oczko siatki. Najbardziej popularny wymiar kruszywa gabionowego to 75-180 mm. Kamień ten najlepiej sprawdzi się w wypełnieniu elementów gabionowych takich jak: donice, ławki, płoty, słupy.

Grysy, Żwiry, Otoczaki a może kruszywo gabionowe z kostką brukową?

Nieodłącznym uzupełniającym się materiałem, który doskonale łączy się przy aranżacji otoczenia z kamieniem ogrodowym jest kostka brukowa.  Oprócz oczywistego zastosowania kostki jakim jest utwardzenie powierzchni, po której poruszają się osoby lub pojazdy, kostka pełni również funkcje estetyczne. Dobieranie kamienia do kostki oczywiście nie może być przypadkowe. Przy wyborze odpowiedniego kruszywa dekoracyjnego do połączenia z kostką oprócz aspektów wizualnych niezwykle ważne są kwestie praktyczne.

W celu uniknięcia  przemieszenia się kamienia w np. rabatach musi pamiętać o zastosowaniu dystansu w postaci np. palisady betowej lub obrzeża.

Zastosowanie kruszywa dekoracyjnego  do uzupełniania przestrzeni pomiędzy aranżacjami kostki daje efekt wypełnienia i połączenia tych dwóch rodzajów materiałów.

W obecnych trendach projektu przestrzeni ogrodu domowego nie może zabraknąć płyt tarasowych.

Ten rodzaj materiału pełni funkcję ścieżki w rabatach czy dojściu do tarasu, uzupełnionym kruszywem dekoracyjnym. W zależności od zastosowanych płyt należy dobrać odpowiedni rozmiar kamienia.

Obecnie najlepiej sprawdzającym się uziarnieniem kruszyw są frakcje 8/16, 16/22. Oprócz funkcji estetycznych, użycie kamienia daje dodatkowy efekt retencji wody, tzn. podczas opadów, woda deszczowa jest odprowadzana do gleby. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku zastosowania tylko kostki brukowej, gdzie woda odprowadzana jest do studzienek.

Najczęściej na podjazdach i ścieżkach prowadzących do drzwi wejściowych układa się kostkę brukową. Oprócz kostki powodzeniem cieszą się inne betonowe konstrukcje, np. płyty ażurowe. Kosta Eko oraz ażury to kolejna grupa materiałów budowlanych idealnie współgrających z kruszywem.  Przydomowe nawierzchnie to bardzo ważny element całej aranżacji wokół domu.  Mimo, iż płyty ażurowe są tańszym wariantem w stosunku do kostki, są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, nie pękają oraz dają lepszą przyczepność kołom zimą. Płyta ażurowa z powodzeniem pozwoli odprowadzić nadmiar wody, a jednocześnie pozwala na „łagodne przejście” pomiędzy trawnikiem, a nawierzchnią podjazdu czy ścieżek. Finalny efekt wygląda dużo bardziej naturalnie niż w przypadku kostki.

Kora drzewna i kamień to dwa popularne materiały do dekoracji ogrodów, mające jednak zupełnie inne właściwości. Korę wykorzystujemy do ściółkowania podłoża,  co pozwala wzbogacić glebę w składniki mineralne. Natomiast kamień idealnie wpasuje się w obrzeża jako oddzielenie roślinności.

Podobnie jak w innych elementach aranżacji wnętrz i otoczenia, również w przypadku kruszyw dekoracyjnych można zaobserwować pewne trendy.

Najczęściej wybieranymi przez klientów kamieniami w sezonie 2022 były otoczaki śnieżnobiałe Nieve, grysy białe Blanco, Blancuzco, grysy szare i ciemne Granito i Negro.  Trend kolorystyczny utrzymał się również w I kwartale 2023 roku. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kruszyw Cemex Polska na stronę internetową www.kruszywaogrodowe.pl lub poprzez kontakt z konsultantami pod numerem 800 700 077.

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2023 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone.

Materiał Partnera

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!