kızılay odtülüler dershane

Polska

Nowy Park Południowy w Gdańsku

Na 77 ha powierzchni powstaje w Gdańsku nowy park. Opracowany został właśnie masterplan  Parku Południowego, który swoim zasięgiem obejmie kilka gdańskich dzielnic: Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice, Jasień. Będzie to pierwszy park, który jest projektowany na podstawie wniosków z konsultacji społecznych. Nowe założenie powstanie terenach zajętych już przez aktywny ekosystem, które stanowić będą jego główny trzon. Opracowanie projektowe Parku Południowego powstało w pracowni Rayss Group.

Na 77 ha powierzchni powstaje w Gdańsku nowy park. Opracowany został właśnie masterplan  Parku Południowego, który swoim zasięgiem obejmie kilka gdańskich dzielnic: Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice, Jasień. Będzie to pierwszy park, który jest projektowany na podstawie wniosków z konsultacji społecznych. Nowe założenie powstanie terenach zajętych już przez aktywny ekosystem, które stanowić będą jego główny trzon. Opracowanie projektowe Parku Południowego powstało w pracowni Rayss Group. 

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Realizacja zielonej ulicy Chmielnej oraz Brackiej w Warszawie

Koncepcja Parku Południowego

Główne założenie koncepcyjne kieruje prace w stronę jak najmniejszej inwazyjności. Projektanci chcieli zachować istniejący ekosystem w niemalże nienaruszonym stanie, bez zbędnych wykopów czy wycinek. Istniejące naturalne przedepty zostaną zamienione w ścieżki, dzięki którym zostaną  usprawnione i podkreślone parkowe ciągi komunikacyjne. Teren zostanie też uporządkowany i podzielony na kilka stref, które dadzą mieszkańcom Gdańska zróżnicowane możliwości wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Dodatkowo nawiązana została współpraca z urbanistami z Biura Rozwoju Gdańska, którzy uwzględnili zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, gwarantując tym samym wysoką dostępność Parku Południowego i jego spójność z okolicznymi terenami. 

Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku

Strefy rekreacyjne w gdańskim Parku Południowym

Nowy Park Południowy podzielony zostanie na cztery strefy, z których aktywnie będą mogli korzystać mieszkańcy miasta oraz turyści. W związku z odkryciem wielu stanowisk lęgowych, bogatą roślinnością oraz ważną rolą stawów i potoków przepływających przez park jedną ze stref będzie strefa dzika, w której założono najmniejszą ingerencję. W kolejnej dominować będą obszary łąkowo-polne, z przewidzianą strefą piknikową, ogólnodostępnym sadem czy warzywnikiem. Kolejna ze stref, związana z aktywnością, znajdować się będzie w dawnych ogrodach. Tutaj zaaranżowane zostaną place zabaw, amfiteatr leśny, park linowy, psi i koci plac zabaw oraz liczna architektura parkowa służąca wypoczynkowi. Planowana jest także Strefa Freeride'owa oraz skatepark. Czwarta strefa – naturalnej sukcesji – to pozostała część parku, z wcześniejszą ingerencją człowieka, która jednak może odrodzić się na nowo, formując dziką przyrodę miasta.

Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku
Nowy Park Południowy w Gdańsku

Park Południowy  – metryczka projektu

Lokalizacja: Gdańsk / Polska
Projekt: Rayss Group
Typ: park miejski 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!