
Znajdujący się w Poczdamie ogród Karla Forestera powstał w 1912 r. Jego założyciel – hodowca krzewów i filozof ogrodów – chciał przede wszystkim stworzyć miejsce do wystawiania i testowania bylin. W roślinach cenił on różnorodność, którą potrafił odpowiednio wyeksponować. Od 1981 r. ogród Karla Forestera wpisany jest na listę zabytków, w 2001 r. został on zrekonstruowany z okazji Federalnej Wystawy Ogrodniczej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród bylinowy
Historia ogrodu Karla Forestera i jego charakterystyczne punkty
Pierwotny ogród Karla Forestera miał sześć obszarów tematycznych: ogród zatopiony, ścieżka wiosenna, ogród naturalny, rabata jesienna, ogród skalny i ogród eksperymentalny. Projektant połączył byliny z cebulkami, trawami i krzewami i pogrupował je tak, aby o każdej porze roku w ogrodzie znalazły się obszary warte zobaczenia. Ogród był kilkakrotnie przebudowywany: w latach 30. XX wieku Hermann Mattern wytyczył tarasy zatopionego ogrodu murami z suchego kamienia, który stał się wyznacznikiem i cechą charakterystyczną ogrodu Karla Forestera. Do zagłębienia długości 45 m i szerokości 25 m prowadzą małe schodki otoczone zróżnicowaną roślinnością. Sam zatopiony ogród ma niecałe 2 m głębokości. W jego centralnym punkcie znajduje się niewielka sadzawka, nad którą swoją koroną góruje klon japoński. Jest on też jedynym wyższym egzemplarzem znajdującym się w ogrodzie, pozostałe gatunki zaliczyć można do roślin niskich.



Naturalność ogrodu Karla Forestera
Karl Forester w swoim ogrodzie intensywnie pracował nad hodowlą nowych odmian roślin, w sumie stworzył 370 wytrzymałych i odpornych na mróz okazów. Spośród nich wymienić warto między innymi 80 odmian floksów, które były jego ulubionymi kwiatami i ponad 100 odmian ostróżek. Na uwagę zasługują również liczne trawy ozdobne, w tym dobrze znany trzcinnik ostrokwiatowy „Karl Forester”. Niemiecki projektant swój ogród zaprojektował w taki sposób, aby jak najwięcej przestrzeni przypominało naturalne skupiska roślin. Pomiędzy bujnymi i zwartymi różnokolorowymi kępami wiją się ścieżki, które prowadzą w najbardziej odległe części ogrodu. W wielu zakamarkach postawione zostały ławeczki, które zachęcają do odpoczynku i umożliwiają pełne wtopienie się w feerię faktur i barw stworzonych przez niemieckiego projektanta. Pomiędzy kwietniem a październikiem w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po ogrodzie Karla Forestera organizowane są spacery z przewodnikiem.


Ogród Karla Forestera – metryczka projektu
Lokalizacja: Poczdam / Niemcy
Projekt: Karl Forester
Typ: ogród pokazowy
Rok: 1912
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Oscarlyday
Nicely voiced of course. .
[url=https://customthesiswritingservice.com/]a thesis statment[/url] thesis on [url=https://writingthesistops.com/]thesis sustainability for the pv industry field service[/url] thesis writing service ireland
ShawnPoure
Cheers, A good amount of advice!
buy essay writing online how do i find a good resume writing service top assignment writing service uk english article writing service
Nathanjed
Many thanks, Useful stuff.
who can write my thesis for me essay online writer how to write my essay
HectorweigE
my essay writer net write a business plan for me i can t write my common app essay
Nathanjed
Great info. With thanks.
how to write a thank you for interviewing me letter essay writer websites who will write my paper for me
HectorweigE
Superb knowledge. Many thanks.
write me essay for me essay writers near me help me write my argumentative essay