kızılay odtülüler dershane

Porady

Aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem kamieni dekoracyjnych marki neogem

Kruszywo jako naturalny materiał skalny, oprócz zastosowania budowlanego, doskonale sprawdza się w aranżacji przestrzeni prywatnej, jak również publicznej.


Kruszywo jako naturalny materiał skalny, oprócz zastosowania budowlanego, doskonale sprawdza się w aranżacji przestrzeni prywatnej, jak również publicznej.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie płynące z dynamicznie rozwijającego się rynku, CEMEX Polska rozszerzył ofertę produktową o specjalistyczne rozwiązania do kształtowania krajobrazu.

Kruszywa ogrodowe i dekoracyjne neogem pozyskiwane są w sposób przyjazny środowisku, dzięki czemu możemy cieszyć się ich naturalnym pięknem, kreując nasze codzienne otoczenie.

Kruszywa neogem do kształtowania krajobrazu pochodzą ze złóż krajowych oraz zagranicznych. CEMEX Polska oferuje kruszywa ogrodowe w opakowaniach 20kg, 1000kg (Big Bag) oraz luzem. Szeroka oferta kruszyw umożliwia wybór odpowiedniej formy (tj. żwiry, grysy, otoczaki), barwy (białe, szare, czarne, grafitowe, kremowe i różnokolorowe) czy frakcji w zależności od projektu i wyobraźni architekta.

Cemex

Kruszywo dekoracyjne nie tylko zadba o aspekty estetyczne, ale również będzie stanowić warstwę ochronną dla roślin, zabezpieczając je przed utratą wody czy rozrastaniem się chwastów. Sprawdzi się również jako uzupełnienie pustych przestrzeni między rabatami czy klombami. Można z niego stworzyć obudowę oczek wodnych, skalniaków, a także opaski dekoracyjne. Bardzo często wykorzystywane jest również do wytyczania ścieżek komunikacyjnych w ogrodzie, jak również aranżacji oryginalnego podjazdu czy tarasu.

Ze względu na swoje cechy fizyczne, kamienie ogrodowe możemy podzielić na żwiry, grysy, otoczaki, łupki oraz kruszywa sztuczne.

Żwiry - to kruszywo naturalne, gruboziarniste o pochodzeniu rzecznym, kopalnym, jeziornym lub morskim.

Grysy –  to kruszywo łamane o ostrych krawędziach, nieregularne, chropowate, wytworzone poprzez kruszenie skały. Najlepiej sprawdzi się w połączeniu z kwiatowymi rabatami oraz jako materiał na ścieżki i alejki.

Grys z kamienia naturalnego ma monochromatyczną paletę barw w obrębie tej samej frakcji, dzięki czemu, w opinii wielu osób, zyskuje przewagę nad różnokolorowym żwirem. Jest ciężki i dobrze przylega do podłoża, przez to nie ma po obsypaniu wokół roślin konieczności uzupełniania powierzchni. Poszczególne rodzaje skały z których powstaje grys mają szeroką paletę kolorów, dającą możliwość bogatego wyboru rodzaju kamienia, wprowadzając do ogrodu elegancję i zapewniając wysokie walory eststyczne.

Otoczaki - to kruszywo, które poddawane jest dodatkowej obróbce w taki sposób, by wyglądało jak naturalnie wygładzone i zaokrąglone przez nurt rzeki.

Cemex

Najlepiej sprawdzi się w aranżacji oczek wodnych, jako element skalników. Drobniejsze otoczaki są idealne do wyznaczania ścieżek, budowy ogrodzeń, murków i elementów małej architektury ogrodowej. Otoczaki pięknie komponują się również z płytami tarasowymi oraz trawnikiem.

Łupki – to kruszywo, pochodzące ze skał, które posiadają zdolność do mechanicznego rozwarstwiania się. Dzięki temu, łupki mają kształt cienkich, równoległych płytek.

Najlepiej wyglądają jako element kaskad, oczek wodnych, w ogrodach często wykorzystywany do budowy murków. Większe rozmiary bardzo często stosowane są jako element dekoracyjny aranżacji trawnika.

Kruszywa sztuczne - to rodzaj kruszyw, który powstaje w skutek obróbki materiałów, a nie naturalnego procesu, np. keramzyt, perlit, grys szklany. Materiał na kruszywo sztuczne pozyskiwany jest celowo z zasobów dostępnych na Ziemi lub pochodzi z recyklingu.

Ten rodzaj kruszywa najlepiej sprawdzi się w drenażu powierzchni ogrodowych. Wychodząc poza  zastosowanie w aranżacji przestrzeni zielonych, kruszywa sztuczne są również stosowane jako izolacja do ocieplenia ścian i stropów, czy dodatek do produkcji materiałów budowlanych np. lekkich betonów.

Odrębną grupą kruszyw, z uwagi na zastosowanie, jest kamień gabionowy. To kruszywo o frakcji od 50 do 200 mm. Z uwagi na fakt, że standardowy rozstaw siatki gabionowej ma rozmiar 40x200x200, ten przedział kruszywa sprawia, że bryłki kamienia nie wypadają przez oczko siatki. Najbardziej popularny wymiar kruszywa gabionowego to 75-180 mm.

Siatka wypełniona kamieniem gabionowym może tworzyć  różne formy, zaczynając od prostych form płotów, przez donice, ławki, grile.

Podobnie jak w innych elementach aranżacji wnętrz i otoczenia, również w przypadku kruszyw dekoracyjnych można zaobserwować pewne trendy.

Cemex

Od kilku lat, w kontekście kolorystyki, biała barwa kamienia zajmuje niezmiennie pierwsze miejsce. Biel pięknie kontrastuje z zielonym kolorem roślin oraz wszystkimi barwami kwiatów. Takie zestawienie sprawdza się praktycznie w każdym ze stylów ogrodowych - japońskim, skandynawskim, rustykalnym czy śródziemnomorskim.

W aranżacji otoczenia kluczowe jest również określenie potrzebnej ilości kruszywa. Oczywiście zaraz po wyborze odpowiedniego rodzaju i koloru kamieni. Ilość kruszywa ogrodowego niezbędna do aranżacji jest uzależniona od rozmiaru powierzchni, na którą chcemy położyć kamień ozdobny, a także od rodzaju materiału, na który się zdecydujemy. Kamienie dekoracyjne posiadają także różne rozmiary (frakcje) oraz inną wydajność, a także grubość. Zatem warto już na etapie planowania wyglądu ogrodu obliczyć potrzebną ilość. 

Samodzielne wyliczenie ilości kamienia potrzebnej do ułożenia kompozycji w przestrzeni naszego ogrodu, opiera się na zależności, że na 1m2 terenu potrzeba ok. 60 kg kamieni przy grubości 4 cm.

Z kolei w przypadku łupków jest to ok. 30 kg kamienia. Przyjmując ten przelicznik warto jednak przy zakupie uwzględnić kilka dodatkowych kilogramów kruszywa.

Firma CEMEX Polska udostępnia bezpłatny kalkulator zapotrzebowania kamieni dekoracyjnych na stronie internetowej https://www.kruszywaogrodowe.pl/kalkulatory/

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kruszyw CEMEX Polska na stronie internetowej www.kruszywaogrodowe.pl lub poprzez kontakt z konsultantami pod numerem 800 700 077.

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów budowlanych CEMEX jest częścią globalnego networku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z siedzibą w Szwajcarii. Prawa autorskie © 2023 / CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone.

Artykuł Partnera

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!