![Ogród Zdrowia zrealizowany został na osiedlu Ogrodu w Ostrowcu Świętokrzyskim, w miejscu w którym niegdyś znajdowały się sady i właśnie ogrody. Powrót do dawnych czasów był głównym wyznacznikiem, jakim kierowali się projektanci. Koncepcja Ogrodu Zdrowia powstała w ARGO ATELIER Mileny Gawąd-Korony. Realizacja została już wcześniej doceniona, w 2020 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Edycja XXV w kategorii „Przestrzenie zieleni”.](galleries/thumbs/fill_in_260x190/07realizacja_wrzesien_202.jpg)
Ogród Zdrowia zrealizowany został na osiedlu Ogrodu w Ostrowcu Świętokrzyskim, w miejscu w którym niegdyś znajdowały się sady i właśnie ogrody. Powrót do dawnych czasów był głównym wyznacznikiem, jakim kierowali się projektanci. Koncepcja Ogrodu Zdrowia powstała w ARGO ATELIER Mileny Gawąd-Korony. Realizacja została już wcześniej doceniona, w 2020 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Edycja XXV w kategorii „Przestrzenie zieleni”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poznańska uchwała krajobrazowa wchodzi w życie
Ogród zmysłów w Ogrodzie Zdrowia
Inwestycja polegająca na stworzeniu Ogrodu Zdrowia finansowana była ze środków Unii Europejskiej, środków własnych gminy i budżetu państwa. Projektanci oprócz nawiązań do dawnego wyglądu przestrzeni chcieli również stworzyć miejsce prozdrowotne, służące mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Zagospodarowanie przestrzeni zajmującej prawie 1,2 ha oparte zostało o koncepcję hortiterapii, czyli leczenia ogrodem. Powstała tu również przestrzeń służąca edukacji i organizowaniu warsztatów. Główną część Ogrodu Zdrowia stanowi ogród sensoryczny, na który składa się pięć różnych stref zmysłów: wzroku, smaku, zapachu, słuchu i dotyku. W każdej z nich posadzone zostały różne roślinny, oddziałujące na poszczególne zmysły. Jedne wyróżniają się kolorystyką i fakturą, innych można spróbować. W ścieżce strefie dedykowanej dotykowi powstała także ścieżka wyłożona różnymi naturalnymi materiałami, takimi jak kora, piasek, kamienie czy szyszki.
Roślinność i strefy aktywności w Ogrodzie Zdrowia
Oprócz ogrodu sensorycznego w Ogrodzie Zdrowia w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała zewnętrzna siłownia i plac zabaw o piaskowej nawierzchni, swoim wyglądem nawiązujący do dawnych budynków gospodarczych i zagrody. Lekcje przyrody dla uczniów z pobliskich szkół mogą się odbywać w ogrodzie edukacyjnym „Zielona klasa”, w którym zamontowane zostały wygodne siedziska. Dzieci mogą korzystać także z „Polany edukacyjnej”, prezentującej zmienność pór roku i umożliwiającej tworzenie własnych ogródków. Centralne miejsce Ogrodu Zdrowia zajmuje plac z pergolą, istotny jest również sad i łąka kwietna, które zostały zaprojektowane zgodnie z założycielską ideą „Przywrócić ogrody Ogrodom”. Na przestrzeni tej zadbano o bioróżnorodność, posadzono drzewa owocowe i rośliny rosnące w dawnych ogrodach, m.in. złocienie, jaskry czy firletki. Zadbano także o prawidłowy obieg wody i wykorzystanie deszczówki, która dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu nie wypływa na chodniki i pobliskie tereny, ale zostaje w Ogrodzie Zdrowia, służąc tamtejszym roślinom.
Ogród zdrowia – metryczka projektu
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski / Polska
Typ: park miejski
Rok: 2020
Projekt: ARGO ATELIER Milena Gawąd-Korona
|
|
|
|
|
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
:)