
Gromadzenie i ponowne wykorzystywanie wody opadowej jest jednym z wyzwań dla architektów krajobrazu. Odpowiednio zaprojektowany obieg wody i umiejętne wykorzystanie warunków terenowych może pozytywnie wpłynąć na otoczenie i zapewnić roślinom właściwe nawodnienie, bez żadnych dodatkowych zabiegów. Jeden z naturalistycznych ogrodów deszczowych powstał w Szczytnej w powiecie Kłodzkim, gdzie woda z kanalizacji burzowej zostaje wykorzystana do nawadniania roślin. Projekt „miejskich mokradeł” przygotowany został przez Paulę Wojtyłę-Tymińską z pracowni AP Ogrody.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród Japoński w Parku Śląskim
Obieg wody w naturalistycznym ogrodzie deszczowym
Naturalistyczny ogród deszczowy w Szczytnej ma na celu wykorzystanie wód opadowych z kanalizacji deszczowej do stworzenia atrakcyjnych przestrzeni rekreacyjnych. W projekcie zaplanowane zostały suche strumienie, których głównym zadaniem jest kierowanie deszczówki do niecki infiltracyjnej obsadzonej roślinnością. Jej rolą jest z kolei oczyszczanie wody z zanieczyszczeń, po to aby mogła trafić do skweru wodnego z placem zabaw, w pobliżu którego powstała strefa wypoczynku z leżakami. Miejsce to zostało usytuowane w taki sposób, aby roztaczał się z niego widok na Zamek Leśna. Dzieci korzystające z wodnego placu zabaw mogą korzystać w wielu zapadek i śluz, kierując w ten sposób wodę do odpowiednich koryt.




Roślinność i mała infrastruktura ogrodu deszczowego
Jednym z ważniejszych elementów naturalistycznego ogrodu deszczowego w Szczytnej są wspomniane już rośliny filtrujące wodę. Dla uzyskania najlepszego efektu projektanci zdecydowali się na rodzime gatunki występujące na strefach podmokłych i bagiennych, dla których miejskie mokradła stanowią naturalne środowisko. Rosnące w strefie granicznej drzewa zostały uzupełnione krzewami, tak aby jeszcze dokładniej odizolować teren od ruchu ulicznego. W projekcie naturalistycznego ogrodu deszczowego uwzględniona została także mała infrastruktura. Ławki i siedziska zostały wykonane z drewna i kamieni, dzięki czemu nawiązują do parkowego otoczenia. Niektóre fragmenty ścieżek zastąpiono drewnianymi palami i głazami, co dla dzieci stanowi kolejny element rozrywkowy.




Naturalistyczny ogród deszczowy – metryczka projektu
Lokalizacja: Szczytna / Polska
Typ: park miejski
Rok: 2021
Projekt: AP Ogrody
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze