
W 2023 r. zostanie przeprowadzona przebudowa łódzkiego placu Dąbrowskiego, która związana będzie przede wszystkim z wprowadzeniem sporej ilości zieleni. Różne opcje przebudowy placu Dąbrowskiego zostały przygotowane przez pracownie mamArchitekci i A2P2. Głosami mieszkańców zwyciężył projekt, którego głównym założeniem jest posadzenie na nowym placu około 200 drzew.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowy park kieszonkowy na warszawskim Mokotowie
Zabetonowany plac Dąbrowskiego a jego przebudowa
Plac Dąbrowskiego położony jest w centrum Łodzi, w dzielnicy Śródmieście, jego zarys wyznaczają ulice Sterlinga, Jaracza i Narutowicza. Dziesięć lat temu powstał projekt, w ramach którego plac został pokryty betonem, a w jego centralnej części powstała fontanna w założeniu mająca przypominać morskie fale. Plac Dąbrowskiego bez drzew stał się jednak nieużyteczny w letnie dni, a fontanna częściowo przesłania gmach Teatru Wielkiego, który jest jedną z wizytówek miasta. Nowa odsłona przebudowanego placu Dąbrowskiego zakłada usunięcie jego nawierzchni i stworzenie miejsca, w którym można wypocząć wśród zieleni.

Drzewa i zbiorniki wodne na przebudowanym placu Dąbrowskiego
W ramach przebudowy placu Dąbrowskiego w miejscach, w których nawierzchnia zostanie usunięta, powstaną rabaty z roślinami dobrze znoszącymi niekiedy trudne, miejskie warunki. Według założeń projektowych zasadzonych zostanie 200 drzew, które w przyszłości zapewnią odwiedzającym plac mieszkańcom i turystom przyjemny cień. W niedługim czasie zostaną także dopracowane szczegóły związane z małą architekturą i wyglądem pawilonów usługowych. W myśl zielono-niebieskiej przebudowy na placu Dąbrowskiego powstaną zbiorniki wodne, nie tylko wpływające na estetykę miejsca, ale także działające pozytywnie na obniżenie temperatury w gorące dni i zapewniające roślinom odpowiednią wilgotność.

Przebudowa placu Dąbrowskiego – metryczka projektu
Lokalizacja: Łódź / Polska
Projekt: mamArchitekci i A2P2
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze