Prace modernizacyjne warszawskiego parku Pole Mokotowskie mają się zakończyć w III kwartale 2023 r. Jesienią 2022 r. został wykonany szereg prac mających na celu zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom Warszawy, służącego przede wszystkim rekreacji i wypoczynkowi. Prace koordynuje stołeczny Zarząd Zieleni Miejskiej, a całość jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Park kolejowy w Krakowie
Modernizacja poszczególnych stref parku Pole Mokotowskie
Warszawskie Pole Mokotowskie zajmuje powierzchnię 73 ha i położone jest na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jedna z najbardziej znaczących zmian wprowadzona została w śródmiejskiej części terenu, znajdująca się w pobliżu tamtejszej fontanny. Ułożono tam ozdobne płyty z labradorytu, pochodzącego z Ukrainy. Sama niecka fontanny także przeszła niezbędną konserwację. Modernizacja Pola Mokotowskiego objęła także utworzenie górek, których zadaniem jest zniwelowanie ulicznego hałasu. W kilku miejscach zamieniono także asfaltową nawierzchnię na taką wykonaną z kostki klinkierowej i szczotkowanego betonu. Całość zyskała nowe oświetlenie i elementy małej architektury: altanę, ławki, siedziska, leżaki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Jedną z ważniejszych stref jest ta przeznaczona dla dzieci i młodzieży, z placem zabaw, skateparkiem i wykonanym z naturalnych elementów torem przeszkód.
Roślinność zmodernizowanego Pola Mokotowskiego
Pole Mokotowskie po modernizacji zyskało tysiące nowych nasadzeń. Wśród nich znalazło się ponad 4000 krzewów, prawie 7000 bylin, 1500 roślin cebulowych, kilkaset pnączy i kilkadziesiąt drzew. Już za kilka lat przyjemny cień wypoczywającym na Polu Mokotowskim mieszkańcom Warszawy zapewnią lipy, topole, klony, brzozy i jesiony. Na powierzchni ponad 3600 m2 powstał trawnik, który stanowić będzie sporej wielkości miejsce do rekreacji i piknikowania. W centralnej części parku powstał ogród biocentryczny, który zyska specjalne uformowanie terenu z pagórkami i nieckami. W jego sąsiedztwie powstanie także ścieżka edukacyjna. Atrakcją dla najmłodszych będzie ogród sensoryczny z elementami służącymi zabawie dźwiękiem. Tutaj też ustawione zostaną kamienie wspinaczkowe, betonowe leżaki, a nawet tipi.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze