
W związku z przebudową linii kolejowej w centrum Krakowa XIX-wieczny nasyp kolejowy został zastąpiony przez dwie estakady, mające łącznie długość 700 m. Powstała pod nimi niezagospodarowana przestrzeń już niedługo zamieni się w park, dostępny zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Utworzenie parku kolejowego związane było z koniecznością wydzierżawienia przez miasto terenu należącego do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Browary Warszawskie z nagrodą MAPIC Awards 2022
Założenia parku kolejowego
Umowa dzierżawy terenu pomiędzy krakowskim Zarządem Zieleni Miejskiej a spółką PKP Polskie Linie Kolejowe została podpisana jeszcze w 2021 r. W grudniu 2022 r. podpisana została z kolei umowa umożliwiająca rozpoczęcie prac budowlanych na odcinku pomiędzy ul. Kopernika a ul. Grzegórzecką. Prace zostaną podzielone na kilka etapów, a cały projekt zakłada utworzenie ciągów pieszo-rowerowych, miejsca wypoczynku i rekreacji dla osób w różnym wieku usytuowanych pośród zieleni. Projekt parku kolejowego konsultowany był z mieszkańcami, swoją opinię wyraziły także PKP PLK. Koszt pierwszego etapu prac szacowany jest na ok. 3 mln zł.

Strefy krakowskiego parku kolejowego
Parki kolejowe powstają w wielu europejskich miastach, wykorzystując wolną przestrzeń pod kolejowymi i drogowymi estakadami. Pierwszy etap prac przy krakowskim parku kolejowym zakłada wykonanie przyłączy elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych oraz położenie betonowej nawierzchni. Postawione zostaną także elementy małej architektury, w tym ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. W planach jest także utworzenie psiego parku i placu zabaw, którego motywem przewodnim będzie kolej. Na powierzchni zbliżonej do wymiarów trzech boisk piłkarskich powstanie szereg zróżnicowanych stref, pełnych zieleni i stwarzających okazji do odpoczynku i rekreacji. Jednym z ważniejszych elementów będą rabaty pełne kwietnych i ozdobnych nasadzeń, pomiędzy którymi przechodzić będą piesze i rowerowe ścieżki.

Park kolejowy w Krakowie – metryczka projektu
Lokalizacja: Kraków / Polska
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2023
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze