
Wrocławskie studio Zielona Przestrzeń zaprojektowało „od zera” ogród, który zlokalizowany jest przy domu jednorodzinnym. Zastana przestrzeń była niezagospodarowanym trawnikiem, który zamienił się w ścieżki, rabaty i miejsce do wypoczynku. Ogród przylega także do tarasu, z którym tworzy teraz spójną i estetyczną całość.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jardin Agapanthe w Normandii
Estetyka ogrodu „od zera”
Ogrodowa przestrzeń charakteryzowała się równym podłożem i prostokątnym kształtem. Cechy te zostały uwzględnione w projekcie ogrodu tworzonego „od zera”, w którym zaproponowanych zostało sporo falistych linii i okręgów. Tworzą one ogrodowe ścieżki, rabaty oraz plac z również okrągłym, wykonanym z blachy kortenowskiej paleniskiem. Do wysypania rabat użyto kory ozdobnej, a ich brzegi zabezpieczono obrzeżem ogrodowym, dzięki czemu wyraźnie zostały zaznaczone ich granice. Miejsce z paleniskiem wyłożone zostało z kolei jasnym grysem, którego kolor mocno kontrastuje z ogrodową zielenią i podkreśla jego estetykę. Podobny materiał znalazł się także na ścieżkach oraz w niewielkich nieckach, w których posadzone zostały drzewa. Przy ścieżkach i rabatach zamontowano lampy o prostym kształcie, oświetlające zarówno miejsce przejścia, jak i rośliny.



Taras i rabaty w ogrodzie „od zera”
Podczas projektowania ogrodu „od zera” lekkiej metamorfozy doczekał się także taras, na którym ustawione zostały okrągłe i owalne donice z niewielkimi roślinami kwitnącymi i trawami ozdobnymi. Przy schodkach prowadzących do ogrodu także powstały rabaty z dużym zagęszczeniem nasadzeń. W głębi ogrodu założonego „od zera” znaleźć można wspomniane okrągłe rabaty z rozplenicami, turzycami, sadźcem oraz lawendą i werbeną nadającą kompozycjom delikatnej fioletowej kolorystyki. Sporo roślin posadzonych zostało także przy miejscu z paleniskiem, tworząc tym samym kameralny i zaciszny kącik.



Ogród „od zera” – metryczka projektu
Lokalizacja: Polska
Projekt: Zielona Przestrzeń
Typ: ogród prywatny
Rok: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze