
Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu była wydarzeniem, które w 1929 r. miało za zadanie pokazać dorobek odrodzonego państwa polskiego. To przedsięwzięcie na wielką skalę na stałe wpisało się w historię Poznania i upamiętnione zostało m.in. poprzez nazwanie jego imieniem placu znajdującego się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Plac ten stanowi miejsce, na którym odbywać się mogą wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, pod jego powierzchnią znajduje się zaś podziemny parking.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zieleniec przy ul. Redutowej w Warszawie
Otwarcie placu Powszechnej Wystawy Krajowej
Otwarty dla mieszkańców i turystów plac Powszechnej Wystawy Krajowej jest częścią strategii Międzynarodowych Targów Poznańskich, której jednym z elementów jest większa codzienna dostępność terenu. Plac Powszechnej Wystawy Krajowej, zwanej powszechnie PeWuKą, znajduje się od strony ul. Głogowskiej i może pomieścić do 10 tys. osób. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w połowie listopada, połączone było z inauguracją Poznańskiego Jarmarku Świątecznego. W przyszłości planowane jest również otwarcie kawiarni i restauracji we wchodzącym na plac pawilonie drugim.

Zieleń na placu Powszechnej Wystawy Krajowej
Usytuowanie placu Powszechnej Wystawy Krajowej nad parkingiem podziemnym wymogło na projektantach dobór takich gatunków roślin, których bryły korzeniowe nie wpłyną destrukcyjnie na konstrukcję sklepienia. Głównym elementem placu jest kilkanaście kwadratowych donic wypełnionych zielenią. W kilku z nich znalazły się drzewa, w innych niższe krzewy i trawy. Nawierzchnia placu wyłożona została jasnymi płytami, z tego samego materiału zbudowane są donice przybierające układ niepełnej szachownicy. Z tym schematem współgra ułożona z jaśniejszych i ciemniejszych płyt nawierzchnia okrągłego placu, wokół którego postawione zostały ławki. Plac Powszechnej Wystawy Krajowej służyć będzie nie tylko organizacji wydarzeń, ale też codziennemu wypoczynkowi mieszkańców Poznania.

Plac Powszechnej Wystawy Krajowej – metryczka projektu
Lokalizacja: Poznań / Polska
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze