
Starachowicki Park Miejski im. Stefana Żeromskiego położony jest w centrum miasta i liczy ponad dziesięć hektarów powierzchni. Rozpoczęta w 2018 r. rewitalizacja nadała zaniedbanemu miejscu nowego wymiaru. Projekt autorstwa krakowskiego eM4. Pracownia Architektury Brataniec zakładał stworzenie przestrzeni nawiązującej zarówno do jej dawnego oblicza, jak i zapewniającej mieszkańcom Starachowic nowego miejsca rekreacji i odpoczynku.
ZOBACZ RÓWNIEZ: Krakowski Park Lotników Polskich doceniony w konkursie TUP
Historyczne nawiązania w starachowickim parku miejskim
Zróżnicowanie nowej parkowej przestrzeni sprawia, że stała się ona miejscem zachęcającym do odpoczynku osoby w różnym wieku. Wiele możliwości znajdą tutaj dzieci, dla których przygotowano plac zabaw i park linowy, właściciele psów oraz miłośnicy przyrody i historii. W starachowickim parku miejskim została także zaaranżowana ścieżka edukacyjna opisująca dawne zawody i górniczo-hutniczą tradycję miasta. Uzupełnieniem tej części jest Szlak Kultury prezentujący ciekawostki z różnych dziedzin: architektury, sztuk plastycznych czy folkloru. Nawiązaniem do dawnej historii Starachowic są także oczka wodne w charakterystycznym pomarańczowo-czerwonym kolorze, budzące skojarzenia z dawną hutą żelaza, działającą przed laty na terenie dzisiejszego parku. Odbudowana została także muszla koncertowa, będąca miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, a w jej sąsiedztwie powstała kawiarnia.


Roślinność parku
Starachowicki park miejski jest zróżnicowany nie tylko pod względem infrastruktury rekreacyjnej, ale również i roślinności. Zostało w nim zaaranżowanych kilka stref, w których spotkać można gatunki o odmiennych potrzebach, pokroju czy porze kwitnienia. Jedną z części parku przeznaczono na ogród deszczowy, w którym spotkać można głównie paprocie, rośliny wodne i bagienne. W innej części zwiedzić można z kolei ogród bylinowy, egzotyczny i związany z porami roku, którego roślinność niemalże każdego miesiąca nadaje mu innego charakteru. Zróżnicowanie nasadzeń wpływa korzystnie na bioróżnorodność starachowickiego parku miejskiego i stwarza środowisko życia dla wielu ptaków i owadów, w tym przede wszystkim motyli i pszczół.

Rewitalizacja Parku Miejskiego – metryczka projektu
Lokalizacja: Starachowice / Polska
Projekt: eM4. Pracownia Architektury Brataniec
Typ: park miejski
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze