kızılay odtülüler dershane

Porady

Ile kosztuje ocieplenie domu pianą PUR? Co wpływa na cenę końcową takiej inwestycji?

Termoizolacja i późniejsze wykonanie elewacji są jednymi z ostatnich etapów budowy domu jednorodzinnego. Jednak koszt ocieplenia nieruchomości zależy od wielu czynników. Coraz więcej inwestorów stawia obecnie na izolację domu pianą poliuretanową. Dlaczego?

Termoizolacja i późniejsze wykonanie elewacji są jednymi z ostatnich etapów budowy domu jednorodzinnego. Jednak koszt ocieplenia nieruchomości zależy od wielu czynników. Coraz więcej inwestorów stawia obecnie na izolację domu pianą poliuretanową. Dlaczego?

Ta innowacyjna technologia jest przede wszystkim trwała, praktyczna i charakteryzuje się wyjątkowymi cechami fizyczno-chemicznymi, stając się przez to coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla tradycyjnych materiałów dociepleniowych. Również sposób jej zastosowania jest szeroki, ponieważ nadaje się zarówno do aplikacji we wnętrzu budynku, jak i po jego zewnętrznej stronie. Czy innowacyjna forma izolacji pociąga za sobą wysokie koszty inwestycyjne? Nie koniecznie.

Zalety nie do ocenienia

Przede wszystkim ocieplenie domu jednorodzinnego to duża i zazwyczaj kosztowna inwestycja, która zobowiązuje do użycia materiałów jak najwyższej jakości. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć budynek pod względem termoizolacji i hydroizolacji. W przypadku piani poliuretanowej jej cena jest, oczywiście, nieznacznie wyższa od typowych materiałów termoizolacyjnych, jednak trwałość piani PURIOS, paroprzepuszczalność, elastyczność, a także wysoka odporność na wilgoć oraz wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła zrekompensują z nawiązką ten wydatek. Nie można zapominać również o czasie, jaki trzeba poświęcić na aplikację warstwy izolacyjnej. Pod tym względem piana poliuretanowa jest bezkonkurencyjna. Więc ile kosztuje ocieplenie domu tego typu materiałem?


Ile kosztuje ocieplenie domu pianą PUR? Co wpływa na cenę końcową takiej inwestycji?

Czynniki cenotwórcze

Pierwszy element, jaki ma bezpośredni wpływ na koszt ocieplenia, jest grubość piani izolacyjnej. Najczęściej stosuje się grubość od 8 cm do nawet 30 cm. Ważne są również parametry piani, jej jakość oraz marka producenta. Kolejny aspekt odpowiedzialny za cenę izolacji domu pianą to całościowa powierzchnia wykonywanego ocieplenia, a także stopień skomplikowania izolowanej konstrukcji, na której wykonywany będzie natrysk pianą poliuretanową. Co ważne, jeżeli inwestycja przewiduje ocieplenie całego domu wraz z poddaszem, wówczas niejednokrotnie można liczyć na wyższe rabaty u wykonawcy.

Na koszt izolacji pianą wpływ ma również położenie geograficzne. Stawki za wykonanie usługi w poszczególnych regionach kraju mogą się od siebie nieznacznie różnić.

Najmniej za aplikację piany PURIOS o grubości od 10 do 15 cm zapłacimy w województwach świętokrzyskim oraz podlaskim (cena za metr kwadratowy wynosi ok. 42 zł), a także lubelskim (43 zł/m2). Najwyższe ceny obowiązują w województwach wielkopolskim, pomorskim, opolskim i łódzkim (47 zł/m2). W przypadku konieczności położenia grubszej warstwy materiału (od 15 do 17 cm) koszt będzie najwyższy w województwa śląskim oraz warmińsko-mazurskim (55 zł/m2). Taka sama grubość warstwy izolacyjnej w województwie lubelskim i świętokrzyskim będzie kosztować 48 zł/m2.

Im mniej, tym drożej

Zazwyczaj grubość warstwy ocieplenia pianą poliuretanową otwartokomórkową wynosi około 15 cm. W takim przypadku cena wykonania natrysku z 1m2 wynosi ok. 60 zł brutto. Przy izolacji o grubości 20 cm cena m2 może sięgać 70 zł brutto, z tym że należy brać także pod uwagę powierzchnię inwestycji i jej geometrię (w praktyce oznacza to, że im mniejsza, tym, paradoksalnie, każdy jej m2 będzie droższy).

Istotnym elementem całej układanki nie tylko pod względem cenowym, ale również wykończeniowym jest odpowiednia, profesjonalna ekipy remontowa, która specjalizuje się w termoizolacji budynków piana poliuretanową. Fachowcy za samą usługę oczekują zwykle wynagrodzenia rzędu 30-40 zł/m2. Takiego ocieplenia nie damy rady wykonać sami, ponieważ potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt oraz doświadczenie, które jest bezcenne.

Artykuł sponsorowany              

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!