ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Polska

Zielony plac Trzech Krzyży - będzie 28 nowych drzew

Trwa remont na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Udało się wywalczyć zgodę mazowieckiego konserwatora zabytków za wykonanie nowych nasadzeń. Rozpisano też konkurs na szczegółowe zagospodarowanie placu.

Trwa remont na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Udało się wywalczyć zgodę mazowieckiego konserwatora zabytków za wykonanie nowych nasadzeń. Rozpisano też konkurs na szczegółowe zagospodarowanie placu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kończy się remont Parku Cichociemnych. Za mało zieleni?

Jakie są ostateczne ustalenia?

Nowy plac Trzech Krzyży ma być funkcjonalny i bezpieczny. Nie zabraknie na nim zieleni! Przez ponad 100 lat królował na nim beton. Teraz ma być 28 nowych drzew. Zaplanowana jest również zieleń niska w postaci żywopłotów i trawników. Wszystkie te elementy sprawią, że Plac Trzech Krzyży oprócz walorów reprezentacyjnych zyska także zalety rekreacyjne.

Zielona wyspa

Według projektu Janusz Klikowicza zazieleni się również trójkątna wyspa w północnej części placu, oraz skwery wzdłuż jego wschodniej pierzei, w tym wyspy po północnej i południowej stronie kościoła św. Aleksandra. Zaplanowane nowe drzewa, to między innymi: 16 lip, osiem głogów i cztery grusze. Drzewa będą miały wysokość około 6 metrów, a w obwodzie pnia minimum 25 centymetrów.

Zielony plac Trzech Krzyży - będzie 28 nowych drzew

Pozostałe zmiany na Placu Trzech Krzyży

W czasie prac remontowych na placu wykonawca, firma Delta, zdarł asfalt. Dzięki temu został odsłonięty dobrze zachowany, zabytkowy bruk. Warszawiacy mogli znowu zobaczyć także stare tory tramwajowe, które działały w tym miejscu aż do 1960 roku. Wielu mieszkańców stolicy bardzo spodobał się ten widok. Pojawiły się głosy, aby zostawić plac w takiej, niedokończonej formie.

Ostatecznie zdecydowano, że ten fragment Placu Trzech Krzyży zostanie zabudowany. Jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości zabytkowy tor ponownie zostanie odsłonięty. Na pewno ładnie komponowałby się z nową roślinnością, szczególnie z dającymi przyjemny cień drzewami.

 

Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: Janusz Klikowicz
Typ: przestrzeń publiczna
Realizacja: 2022

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!