
W Warszawie dobiega końca modernizacja Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Powstała już podbudowa pod plac główny, stoją nowe ławki oraz posadzono zaplanowane drzewa. Trwają jeszcze prace przy punkcie widokowych, dwóch placach zabaw i ścieżkach dla rowerów. Wszystko ma być skończone w 2022 roku. Mieszkańcy nie są jednak zadowoleni z rezultatów remontu. Protestują, gdyż uważają że w projekcie biura eM4 Pracownia Architektury Brataniec zabrakło zieleni.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ciekawa przebudowa nieużywanego wiaduktu kolejowego
Jakie zmiany będą w Parku Cichociemnych?
Zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię eM4 Pracownia Architektury Brataniec z Krakowa na szczycie popularnej „Górki Kazurki” mieszkańcy będą mogli korzystać z dwóch placów zabaw dla dzieci. Jednego w cieniu i drugiego w miejscu nasłonecznionym. Zaletą realizacji będzie również specjalnie wydzielony punkt widokowy. Kolejne nowości to nowe altana i polana, urządzenia cross fit i ścieżki rowerowe. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać dwie ścieżki dydaktyczne: historyczną, nawiązującą do legendarnej formacji Cichociemnych i przyrodniczą. Zamontowano tez nowe ławki.


Co poszło nie tak?
Mieszkańcy protestują przeciwko dużej ilości betonu i małej ilości nowych nasadzeń. W projekcie zaplanowano wprawdzie 300 drzew. Ma być jeszcze przygotowany teren pod rabaty z bylinami i krzewami. Do tego dojdzie łącznie 5000 m2 krzewów - takich, jak: dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate. W ogródkach deszczowych wyznaczono rabaty bylinowe.
Mimo tego zdaniem mieszkańców tych roślin jest za mało. Chociaż znali projekt, były przeprowadzane konsultacje społeczne, to i tak rezultaty prac budzą teraz krytykę. Wynika to z tego, że mieszkańcy chcieli, aby park pozostał dziką oazą, a nie uporządkowanym parkiem w stylu angielskim. Mieszkańców boli również to, że park straci swój pierwotny, dziki klimat i stanie się miejscem komercyjnym. Ich zdaniem nie respektuje charakteru Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.


Park pełen betonu – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Typ: przestrzeń publiczna/ park
Realizacja: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze