Byliny robią we współczesnej architekturze krajobrazu ogromną karierę ze względu na swoje walory estetyczne, ale także z powodu tego, ze należą do roślin, które mają krótki okres uzyskiwania tzw. formy dojrzałej kompozycji. Studio Planea wykorzystało te właściwości w ciekawym ogrodzie w Lublinie.
Powierzchnia ogrodu to aż 3 tysiące metrów kwadratowych i ze względu na to projektanci wyróżnili w nim aż 5 stref, które różnią się od siebie funkcjonalnie i estetycznie. Architekci w pomysłowy sposób połączyli w nich nasadzenia istniejące z nowymi, które bardzo szybko przyniosły oczekiwany efekt estetyczny dzięki wykorzystaniu bylin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród bez trawnika
Wydzielone strefy w lubelskim ogrodzie
Pierwsza strefa służy do rekreacji. Znajduje się na niej plac zabaw. Ta część otoczona jest drzewami, aby zapewnić bawiącym się w niej dzieciom odrobinę cienia. Druga strefa w ogrodzie przeznaczona jest do wypoczynku. To właśnie w niej możemy zaobserwować taras otoczony starodrzewiem. W trzeciej części jest ogród użytkowy. Ten fragment projektu służy do sadzenia warzyw. Czwarta strefa jest przeznaczona do upraw przydomowych w postaci owoców. Ostatnia część to łąka kwietna, która sprawia, że ogród wydaje się bardziej dziki, naturalny. Ta część też w największym stopniu komponuje się ze starymi budynkami. Roślinność została dobrana do poszczególnych stref pod względem tego, ile światła potrzebuje do życia.
Jaką roślinność zobaczymy w ogrodzie bylinowym?
Tym, co łączy te wszystkie strefy jest różnorodność. Najwięcej jest bylin. Możemy wśród nich wymienić między innymi takie gatunki, jak: szałwie, przetaczniki, rozchodniki, firletki, werbeny, gaury, pysznogłówki, jeżówki, rudbekie i wiele innych. Na drugim miejscu znalazły się trawy ozdobne. Projektanci wybrali następujące gatunki: trzcinniki, śmiałki darniowe, rozplenice, miskanty. Natomiast w strefie o nazwie łąka kwietnia znalazły się takie cebule kwiatowe, jak: czosnki, tulipany, liliowce, mieczyki, krokusy i szafirki.
Piękny ogród przy starym domu – metryczka projektu
Lokalizacja: Lublin
Powierzchnia: 3000 m2
Projekt ogrodu: Planea
Typ: ogród prywatny
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Jarosław Komarzeniec