Zaproszenia

Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest zawita do Krakowa

Zapraszamy do Krakowa na Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest. Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju. Program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną. Festiwal odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2022, start godz. 17:00, Kino Pod Baranami/sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12.

Zapraszamy do Krakowa na Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest. Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju. Program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną. Festiwal odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2022, start godz. 17:00, Kino Pod Baranami/sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12. 

Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest zawita do Krakowa

ArchFilmFest - 2 dni pokazów oraz dyskusji

DZIEŃ PIERWSZY 16.11.2022

Wieczór z ekologią

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo.  W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”. W programie przewidziane są dwa seanse przedzielone dyskusją.

Pierwszy film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87'

Film dokumentalny "Do more with less" pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych. Zobacz zwiastun.

Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie

W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

W dyskusji wezmą udział:

mgr inż. Agnieszka Kaczmarek, JW+A

Mgr inż. Agnieszka Kaczmarek, JW+A

Absolwentka budownictwa na Akademii Górniczo-Hutniczej, związana z krakowską firmą JW+A od lipca 2018 roku, obecnie na stanowisku Energy and Building Performance Manager. Specjalistka w zakresie analiz eksperckich w certyfikacji LEED i BREEAM: LCA (Life Cycle Assessment), LCC (Life Cycle Cost) i Daylighting. Posiada akredytację LEED Green Associate, prowadzi wykłady na AGH i AK o wpływanie budynków na środowisko.

Prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowsk, Profesor w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Prof. dr hab. inż. Piotr Kleczkowski, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Profesor w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zajmuje się ochroną środowiska, szczególnie zanieczyszczeniami powietrza, we wszystkich obszarach: charakterystyka zanieczyszczeń, źródła zanieczyszczeń, przepływy powietrza, wpływ na zdrowie, techniczne i administracyjne sposoby ograniczania smogu. Specjalizuje się również w akustyce. Zaproponował oryginalny model szacowania udziału źródeł zanieczyszczeń w łącznym zagrożeniu zdrowia. Od dawna prowadzi przedmiot ochrona środowiska. Jest m. in. autorem monografii „Smog w Polsce – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie” (2020), która jest pierwszą kompleksową książką na ten temat w Polsce, oraz współautorem „Ochrona środowiska z analizą jakości powietrza w Krakowie” (2013). Jest ekspertem Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej, członkiem Rady Klimatycznej UNGC Poland i członkiem Rady ds. EkoMałopolski. Był radnym Miasta Krakowa.

Joanna Kulczycka

Dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH

Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Zarządzania AGH oraz kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 250 publikacji.Organizator wielu konferencji i warsztatów w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym i wykorzystania metody oceny cyklu życia do analiz wpływu na środowisko procesów i produktów.

Drugi film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83'

Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta. Zobacz zwiastun.

DZIEŃ DRUGI 17.11.2022

Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury.

Pierwszy film: Tadao Ando - Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73'

Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli. Zobacz zwiastun

Dyskusja: „Powrót nieplanowanego” o powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni.

W dyskusji zapytamy o to jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych może być wpisana w tendencje, które obowiązują w architekturze współczesnej i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei. 

W dyskusji wezmą udział:

Barbara Stec

Prof. nadzw. KAAFM, dr hab. inż. arch.  Barbara Stec,

Nauczyciel akademicki, krytyk architektury, architekt i scenograf. Habilitację w dyscyplinie architektura i urbanistyka uzyskała w 2019 na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracuje w Katedrze Scenografii na Wydziale Malarstwa i na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie oraz na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM.

Marcel Łasocha

Dr inż. arch. Marceli Łasocha

Absolwent kierunku Architektura Krajobrazu oraz Architektura i Urbanistyka na Wydziale Architektury PK. Tytuł doktora obroniony w 2018 r. Aktywny naukowiec i dydaktyk współpracujący z PK, UR i UJ w Krakowie. Projektant w Wydziale Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa. Koordynator prac nad sporządzaniem Studium dla Krakowa. Członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów,  członek zderegulowanej Południowej Izby Urbanistów, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, a od 2021r. Prezes Krakowskiego Oddziału TUP.

Drugi film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41'

Film poświęcony budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia. Zobacz zwiastun.

 

ArchFilmFest Kraków

16-17 listopada 2022, godz. 17:00

Kino Pod Baranami/sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12.

Jak kupić bilety?

ONLINE:

- karnet na jeden dzień 30 zł TUTAJ (na dole strony znajdują się godziny pokazów, klikając na nie, można kupić bilet).

- karnet na cały festiwal - 2 dni 50 zł - prosimy o kontakt z kasą kina  ([email protected]).

W KASIE JEDNEGO Z KIN

- Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

- Sala kinowa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ul. Rajska 12

Karnet na jeden wybrany dzień 30 zł lub na cały festiwal 50 zł.

ArchFilmFest odwiedzi jeszcze Wrocław 7-9 grudnia 2022, Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Organizator

 

 

Współorganizatorzy

 

 

 

Partner

Patroni honorowi

 

Patroni medialni

 

Lokalni patroni medialni

   

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!