.jpg)
Wskaźnik śladu węglowego stosuje się do wyliczenia poziomu ekologiczności inwestycji budowlanej. Najlepszym sposobem na jego obniżenie jest powstrzymanie się od konsumpcji i wykorzystywanie rzeczy używanych. Re:use jest więc najwyższą formą afirmacji zrównoważonego rozwoju. Zapraszamy na drugą edycję e-konferencji Re:use. Renowacje i adaptacje w architekturze, podczas której przyjrzymy się temu zagadnieniu z punktu widzenia projektantów oraz poznamy wybrane technologie służące do praktycznej realizacji idei recyklingu w architekturze. To już 15 e-konferencja z cyklu Idee i technologie w architekturze. Widzimy się 27 października 2022 o godz. 9:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
.jpg)
Miasta przyszłości w zabytkowych fabrykach- Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornie oraz Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu
Jak połączyć szacunek do przeszłości i troskę o przyszłość miast? Piotr Grochowski opowie o dwóch nowych inwestycjach Grupy Arche w Konstancinie i Bytomiu.
Prowadzący: Piotr Grochowski
Architekt, urbanista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Główny projektant Grupy Arche, współzałożyciel less is core.
Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu hoteli i budynków mieszkalnych, w szczególności w rewitalizacji obiektów zabytkowych. Autor przebudowy Dworu Uphagena w Gdańsku i współautor projektu rewitalizacji Cukrowni Żnin. Indywidualnie i zespołowo laureat nagród w dziedzinie architektury i przestrzeni miejskich, m.in. Nagrody Roku SARP 2021 za projekt Cukrownia Żnin oraz European Property Awards za projekt Łochów Folwark. Nominowany do nagrody EU Mies Award 2022. Obecnie wraz z zespołem rozwija swoją pasję, projektując rewitalizację dawnej bazy lotniczej Luftwaffe w Mielnie oraz adaptację klasztoru franciszkanów we Wrocławiu.
Re-use i mixed use – mariaż idealny. Jak wlać nowe życie w zdegradowane obiekty
Jak przywracać do życia zabytek i nadać mu zupełnie nową funkcję przy poszanowaniu historycznej tkanki, czyli jak z kopciuszka zrobić księżniczkę.
Prowadząca: Anna Śliwka, Katarzyna Westrych-Pavy i Michał Miszkurka, 370studio
Anna Śliwka, Katarzyna Westrych-Pavy, Michał Miszkurka tworzą 370studio – wiodącą pracownię kreatywną specjalizującą się w kompleksowych i unikalnych projektach sektora hospitality (restauracje, bary, food halle, kluby, hotele, SPA) w Polsce i zagranicą. W swoich projektach przywiązują dużą wagę do guest experience i autorskich detali, dzięki czemu wnętrza wychodzące spod ręki 370studio zapadają w pamięć i budzą emocje. Laureaci prestiżowych nagród, uczestnicy debat związanych z biznesem gastronomicznym, autorzy licznych publikacji branżowych. Więcej na www.370studio.com.
Izolacje z Keramzytu w remontowanych budynkach
Leca® KERAMZYT to lekkie ceramiczne kruszywo coraz częściej stosowane przy remontach budynków. Keramzyt bardzo dobrze sprawdza się jako zamiennik za materiały izolacyjne i wypełniające stosowane pierwotnie. Może być stosowane do izolacji termicznych, drenaży, wypełnień stropów i we wielu innych elementach w budynku. Szczególnie dobrze sprawdza się jak izolacja akustyczna przy remontach starych stropów drewnianych, ceglanych, odcinkowych, Kleina i innych.
Leca Polska sp. z o.o. producent keramzytu od wielu lat pomaga w przyjęciu optymalnych rozwiązań w tym zakresie. Prowadzimy również badania techniczne skuteczności tych rozwiązań w wynikami tych badań chętnie się podzielimy.
Prowadzący: mgr inż. Andrzej Dobrowolski
Od ponad 35 lat pracuje w budownictwie. Większość czasu przepracował jako kierownik budowy. Od kilku lat po ukończeniu dodatkowych studiów zajął się również problemami akustyki budowlanej. Aktualnie pomaga w doradztwie technicznym Leca Polska sp. z o.o. firmie produkującej keramzyt.
Old&New
Prowadzący: Karol Pasternak, Piotr Maciaszek
W NOKE Architects dążymy do kreowania świata wyjątkowego i niepowtarzalnego. To marzenie staje się rzeczywistością dzięki łączeniu umiejętności i wizji architektów z potrzebami klientów. Wierzymy w siłę współpracy. Dogłębnie analizujemy znaczenie i formę każdej kreowanej przestrzeni. Tworzymy zasady i idee dostosowane do potrzeb Inwestorów, bo ich zadowolenie to dla nas największa wartość. Pasjonujemy się projektowaniem i tworzeniem wyjątkowych miejsc i przedmiotów. Każdy projekt jest dla nas nowym wyzwaniem twórczym, do którego podchodzimy indywidualnie. Nasze umiejętności i doświadczenie pozwala mierzyć się z zadaniami o różnej skali i o różnym charakterze, od domów i ogrodów, wnętrz, detali po hotele, biura czy spa.
Tożsamość oraz opowiadanie historii za pośrednictwem obiektów poddawanych renowacji
Na całym świecie historia i kultura są wymazywane poprzez wyburzanie historycznych budynków w celu stworzenia miejsce na nowe założenia. W tym samym czasie przemysł budowlany jest odpowiedzialny za emisję ponad 40% gazów cieplarnianych na ziemi. Renowacja oraz transformacja istniejących obiektów tym samym reprezentuje ogromną wartość w redukcji zanieczyszczeń oraz zachowaniu architektury i estetyki przeszłości. Poprzez odsłonięcie tożsamości i ponowne opowiedzenie historii budynków starej daty możemy pomóc w kreowaniu bardziej interesującej, dostępnej oraz zrównoważonej przyszłości.
Prowadzący: Arne Reisegg Myklestad
Arne jest architektem i urbanistą z doświadczeniem zdobytym w Kopenhadze, Londynie i Oslo w zakresie projektowania, rozwoju koncepcji i strategicznego rozwiązywania problemów. W ciągu ostatnich kilku lat Arne pracował przede wszystkim jako Architekt Główny DARK nad konkursami i miejskimi analizami chłonności, jak również nad dużymi projektami budowlanymi z naciskiem na kwestie środowiskowe i społeczne. Arne posiada cenne doświadczenie w zakresie komunikacji i koordynacji dużych zespołów przy międzynarodowych konkursach. Jest partnerem od 2015 roku, a CEO DARK Arkitekter od 2017 roku.
Prowadzący: Sebastian Grzesiak
Sebastian jest architektem i urbanistą z doświadczeniem zawodowym z Polski i Norwegii. Stał się częścią koncernu DARK w 2018 roku. Specjalizuje się głównie w dużych projektach mieszkaniowych, uczestniczył w każdej fazie procesu projektowego - od pierwszego szkicu do gotowego budynku. Jest doświadczonym Architektem Prowadzącym z umiejętnościami organizacji i kierowania zespołem. Czynnie uczestniczy w projektach, zwłaszcza gdy zachodzi potrzeba stworzenia detali architektonicznych. W 2022 roku Sebastian przeniósł się z powrotem do Polski, aby założyć pierwsze biuro DARK poza Norwegią, w Gdańsku, zostając CEO i partnerem.
Firma DARK Arkitekter została założona w 1988 roku i od 30 lat jest jedną z wiodących norweskich pracowni architektonicznych. Firma przyjmuje podejście holistyczne, a obecnie jej praktyka skupia się na realizacji szeregu projektów mieszkaniowych i komercyjnych, które odzwierciedlają wieloletnie zaangażowanie w zrównoważony rozwój, renowację i rozbudowę miast. Świadczy o tym chociażby Spor X, najwyższy w Norwegii budynek wykonany w całości z drewna litego i klejonego. Oddział w Gdańsku działający od stycznia 2022 jest pierwszym zagranicznym przedsięwzięciem wielobranżowego koncernu DARK Design Group liczącego 180 osób, który tworzą architekci, architekci wnętrz i architekci krajobrazu.
Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.
Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań cyfrowych, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze