
W związku z budową warszawskiego metra zmianie uległo jego bezpośrednie sąsiedztwo. Jedną z przestrzeni, która została przeorganizowana w związku z budową drugiej linii jest Plac Powstańców Warszawy położony w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki. Jeden z centralnych stołecznych placów został uporządkowany i zazieleniony, stworzone zostały także miejsca służące rekreacji i wypoczynkowi mieszkańców oraz turystów. Część prac wykonana została dzięki środkom pochodzącym z Budżetu Partycypacyjnego, projekt jednak znacznie rozszerzono, a koszty jego realizacji pokryło miasto.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowe alejki w parku im. ks. Kirshke w Poznaniu
Budżet Partycypacyjny a realny plan
Przebudowa Placu Powstańców Warszawy w początkowej fazie została zgłoszona do Budżetu Partycypacyjnego, a projekt uzyskał 1650 głosów. Zgodnie z założeniami projektu miała zostać usunięta betonowa nawierzchnia, w miejsce której zaplanowana była łąka kwietna. Konieczna również była likwidacja plastikowych donic, nie wpisujących się w nową koncepcję zagospodarowania Placu Powstańców Warszawy. W później konsultacjach pojawiły się głosy o zwiększeniu ilości drzew nie ograniczających jednak możliwości organizowania na placu wydarzeń kulturalnych. Ostateczny budżet, jaki na rewitalizację Placu Powstańców Warszawy zdecydowało się zainwestować miasto, był czternastokrotnością kwoty, jaka została ustalona w Budżecie Partycypacyjnym.


Ostateczny kształt Placu Powstańców Warszawy
Plac Powstańców Warszawy po rewitalizacji stał się przestrzenią pełną zieleni i kwiatów. Na ponad 1000 m2 pojawiła się łąka kwietna, tysiąc krzewów, bylin i kilkadziesiąt dużych drzew. Największymi egzemplarzami jest 25 lip srebrzystych, których wysokość w tym momencie sięga siedmiu metrów. Stanęły one na placu w stalowych misach, dzięki czemu możliwe będzie ich łatwe przeniesienie. W niedługim czasie będzie to konieczne w związku z planami budowy podziemnego parkingu. Dodatkowymi elementami, w które wyposażony został Plac Powstańców Warszawy są liczne instrumenty – bębny, piszczałki i dzwonki, ławki, kosze na śmieci i dwie trampoliny. Podczas upałów przyjemne ochłodzenie zapewnia system zraszaczy.

Zielony Plac Powstańców Warszawy – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Małgorzata