
Usuwanie betonu z miast dotyczy nie tylko skwerków i rynków, ale także miejskich parków. W niedługim czasie zakończone zostaną prace w poznańskim parku im. ks. Tadeusza Kirschke, położonym w północnej części miasta, w sąsiedztwie rzeki Warty. Najważniejszym aspektem rewitalizacji jest powstanie w miejscu betonowych płyt mineralnych alejek z warstwami przepuszczalnymi. Inwestorem jest Zarząd Zieleni Miejskiej Poznania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Antysmogowy mural w Poznaniu
Obieg wody w parku im. ks. Kirshke
Prace rewitalizacyjne w parku im. ks. Kirshke podzielone zostały na kilka etapów. Pierwszym było usunięcie z alejek betonowych płyt i uformowanie terenu, na którym wyłożona została warstwa mineralna nowego podłoża. Jego zaletą jest pełna przepuszczalność wody opadowej, dzięki czemu rośliny rosnące w parku zyskają do niej lepszy dostęp. Teren został również uformowany w taki sposób, aby zapewnić wodzie odpowiedni obieg – będzie ona doprowadzona do specjalnie w tym celu uformowanego zagłębienia, przy którym zasadzono również ozdobne rośliny. Przy budowie nowych alejek nie ucierpiały rosnące ich w pobliżu drzewa, udało się ominąć m.in. robinie akacjowe, które według pierwotnych planów miały zostać usunięte.


Nowe alejki i nowa roślinność w poznańskim parku
Dotychczas rosnące w parku im. ks. Kirsche rośliny podczas rewitalizacji zostały uporządkowane, dzięki czemu mieszkańcy zyskali więcej miejsca do odpoczynku i rekreacji. Przyjemny cień w upalne dni zapewniają wiekowe drzewa, wśród których wymienić można ponaddwudziestoletnie platany, lipy, topole i klony. Posadzone zostaną również nowe drzewa, które wraz ze swoim rozrostem niwelować będą hałas i zanieczyszczenia pochodzące z sąsiednich ulic. Parkowa roślinność zostanie wzbogacona przez trawy ozdobne i krzewy. Pojawią się m.in. jaśminowce, róże i tawuły, rosnące nie tylko przy nowych mineralnych alejkach, ale i w głębszych strefach parku.


Nowe alejki w parku im. ks. Kirshke – metryczka projektu
Lokalizacja: Poznań / Polska
Typ: park miejski
Rok: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze