
Krakowski Kazimierz i Stradom, wchodzące w skład Dzielnicy I Stare Miasto, będące równocześnie częścią obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zostały uznane za park kulturowy. Uchwała w tej sprawie została podjęta w kwietniu 2022 r., a regulacje zaczęły obowiązywać od 1 września, uwzględniając także okres przejściowy trwający nieco ponad rok – do 23 września 2023 r. Obszar objęty nowym parkiem kulturowym liczy ponad 140 ha powierzchni i obejmuje także część Bulwarów Wiślanych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kolorowe boisko w Gdyni
Nowe zasady w parku kulturowym
Kraków niedawno został objęty uchwałą krajobrazową wprowadzającą nowe zasady umieszczania reklam wolnostojących i na elewacjach budynków. Utworzenie kolejnego parku kulturowego – po Starym Mieście, Nowej Hucie oraz Podgórzu z Krzemionkami – dopełni istoty tych regulacji i jednocześnie zapewni tym częściom miasta ochronę istniejących na ich terenie zabytków. Nowe zasady dotyczą lokali usługowych i gastronomicznych, w tym także umieszczania na nich szyldów, reklam i informacji, prowadzenia prac budowlanych i organizacji imprez plenerowych.


Park kulturowy a lokale gastronomiczne
Największe zmiany dotyczą funkcjonowania lokali gastronomicznych oraz foodtracków. Restauracje i bary nie tylko muszą dostosować swoje szyldy i witryny do zasad obowiązujących w parku kulturowym, ale również uwzględnić regulacje dotyczące funkcjonowania ogródków. Od 1 września 2022 ogródki mogą być otwarte do godziny 22:00 lub i do północy w weekendy i dni poprzedzające dni wolne od pracy. Zasada ta nie będzie dotyczyć ogródków znajdujących się na miejskich targowiskach. Szereg regulacji dotyczy również wyglądu samych ogródków, które nie mogą być wyłożone sztuczną nawierzchnią, a parasole osłaniające stoliki nie mogą zawierać zbyt wielu reklam.

Park kulturowy Kazimierz i Stradom – metryczka projektu
Lokalizacja: Kraków / Polska
Typ: przestrzeń miejska
Rok: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze