ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Zaproszenia

Wystawa plenerowa: Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś

Gdzie powstały pierwsze ogrody w stylu angielskim? Kiedy zaczęło rozwijać się nowoczesne ogrodnictwo miejskie w Warszawie? Czym było modne ustronie we wsi Powązki i dlaczego przesadzono tam 340 lip z Puszczy Kampinoskiej? Jaką rolę
w kształtowaniu warszawskiej zieleni odegrali Izabela Czartoryska, Franciszek Szanior, Leon Danielewicz i Alina Scholtz? Tego dowiecie się z wystawy plenerową, która będzie dostępna od 10 września do 1 października 2022 na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Gdzie powstały pierwsze ogrody w stylu angielskim? Kiedy zaczęło rozwijać się nowoczesne ogrodnictwo miejskie w Warszawie? Czym było modne ustronie we wsi Powązki i dlaczego przesadzono tam 340 lip z Puszczy Kampinoskiej? Jaką rolę w kształtowaniu warszawskiej zieleni odegrali Izabela Czartoryska, Franciszek Szanior, Leon Danielewicz i Alina Scholtz? Tego dowiecie się z wystawy plenerową, która będzie dostępna od 10 września do 1 października 2022 na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

O zielonej historii miasta – parków, osiedli, ogrodów i ogródków, a także minionych i trwających po dziś dzień inicjatywach włączających mieszkańców w zazielenianie stolicy – opowiada plenerowa wystawa „Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś” przygotowana przez Dom Spotkań z Historią we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy. Jest ona uzupełnieniem wydanej przez DSH w lipcu tego roku publikacji „Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik” autorstwa Agnieszki Kowalskiej.

Ekspozycja składa się z 28 plansz i przedstawia różne aspekty egzystencji natury
w przestrzeni miejskiej. Każda z plansz prezentuje inne zagadnienie: poczynając od wieku XIX i prekursorskich pomysłów Izabeli Czartoryskiej, projekty pierwszych prawdziwych publicznych parków i ogrodów poprzez pierwsze ogródki działkowe, a kończąc na obecnych aktywnościach mieszkańców stolicy. Wystawa jest bogato ilustrowana zdjęciami historycznymi oraz współczesnymi.

Agnieszka Kowalska, autorka wystawy i przewodnika: „Warszawa jest wyjątkowo zielonym miastem. Korzystajmy z tego i dbajmy o to. Pokazujemy działania, które wpłynęły na kształt zieleni w mieście: ważne, inspirujące, progresywne”.

Więcej informacji na stronie organizatora:

https://dsh.waw.pl/3991-zielona-warszawa-miejskie-inicjatywy-ogrodnicze-od-xix-wieku-do-dzis-wystawa-plenerowa,wys

Wystawa plenerowa: Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!