W Białymstoku został oddany do użytku drugi park kieszonkowy. Pierwszy powstał w 2020 r., a w planach jest już kolejny. Ten najnowszy zlokalizowany jest przy ul. gen. Władysława Andersa i ma powierzchnię 0,4 ha. Ideą parków kieszonkowych jest przede wszystkim zapewnienie miejsca do odpoczynku mieszkańcom pobliskich osiedli, jednak korzystać z niego mogą wszyscy chętni. Park kieszonkowy przy ul. Andersa powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego i zrealizowany został ze środków pochodzących z budżetu Miasta Białystok.
Roślinność parku kieszonkowego
Celem nadrzędnym nowego parku kieszonkowego w Białymstoku było zachowanie rosnących już na wyznaczonym terenie drzew i krzewów. Ich lokalizacja została uwzględniona podczas procesu projektowania, a nowe nasadzenia stały się ich uzupełnieniem. Wśród nowych gatunków wymienić należy kwitnącą wiosną śliwę wiśniową, rozłożyste hortensje, kalinę japońską i sporo bylin: jeżówkę, krwawnik, hosty i trawy ozdobne. Park kieszonkowy w Białymstoku wzbogacił się także o ogród deszczowy z nieregularnym brzegiem, w którym zasadzone zostały rośliny filtrujące wodę opadową. Dzięki ogrodowi deszczowemu jest ona dłużej magazynowa i nie trafia od razu do kanalizacji.
Przestrzeń do wypoczynku w białostockim parku kieszonkowym
W białostockim parku kieszonkowym zaaranżowanych zostało sporo miejsc do wypoczynku. Jednym z nich jest zielona polana, na której można urządzić piknik. Mieszkańcy mogą również korzystać z podwójnej huśtawki i ławostołów. Na terenie parku ustawiono także stojaki na rowery i kosze na śmieci. Opiekunowie z małymi dziećmi mogą skorzystać z wygodnego przewijaka. Cały teren parku kieszonkowego w Białymstoku został oświetlony lampami kierującymi strumień światła w dół, dzięki czemu zniwelowany został efekt tzw. smogu świetlnego. Kameralną atmosferę terenu zapewnia roślinna pergola odgradzająca park od hałaśliwej ulicy.
Park kieszonkowy w Białymstoku – metryczka projektu
Lokalizacja: Białystok / Polska
Typ: park miejski
Rok: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze