
W jednej z londyńskich posiadłości, podczas renowacji domu, przeprowadzona została również rewitalizacja przynależącego do niego ogrodu. Ogród dżungla istniał już na tej działce od dawna, był jednak zaniedbany, a rosnące w nim rośliny zbyt ekspansywne. Podczas prac przy nasadzeniach zostało zachowane wrażenie dzikości, jakie wywierały pierwsze odwiedziny w ogrodzie, w znacznym jednak stopniu roślinność została poskromiona. Za projekt rewitalizacji ogrodu dżungli odpowiada architekt krajobrazu Stefano Marinaz, współpracujący w tym przypadku z Atelier Maia.
Intensywna zieleń ogrodu dżungli
W dojrzałym i wiekowym ogrodzie dżungli przeprowadzone zostały zabiegi pielęgnacyjne, a zbyt inwazyjne rośliny zostały usunięte. W znacznym stopniu zmniejszono ilość szybko rozprzestrzeniających się jeżyn i bambusa, zachowano jednak akację rosnącą tuż przy tarasie. Oprócz rozłożystych drzew w ogrodzie dżungli sporo miejsca zajmują różne odmiany paproci, dobrze czujące w zacienionych warunkach. Zielonej przestrzeni nieco koloru i ożywienia dodają delikatne dzwonki, len i kwitnąca na biało orlaja wielokwiatowa. Wśród nasadzeń, zwłaszcza przy ścieżkach i tarasie nie zabrakło niskich i zadarniających nasadzeń, które uzupełniają niższe partie roślinności.


Taras i dodatkowe elementy aranżacji w ogrodzie dżungli
Rewitalizacja ogrodu dżungli objęła także przebudowę tarasu, który pokryty został jasnymi kamiennymi płytami. Znalazło się na nim miejsce na misę z żywym ogniem, solidne kamienne donice i meble wypoczynkowe. Taras połączony jest zresztą ogrodu za pomocą schodków i wijącej się ścieżki wysypanej drobnymi kamieniami. Istotnym elementem ogrodu dżungli jest również zielona metalowa pergola o industrialnym charakterze, po której wspinają się rosnące przy niej rośliny.




Ogród dżungla – metryczka projektu
Lokalizacja: Londyn / Anglia
Projekt: Stefano Marinaz i Atelier Maia
Typ: ogród prywatny
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze