
Wielość nasadzeń i ich zróżnicowane pastelowe kolory charakteryzują jeden z ogrodów znajdujący się w sąsiedztwie angielskiej wsi Morton Hall, położonej 190 km na północ od Londynu. Tłem na ogrodowych barw jest cegła elewacji i wiekowego muru oraz zieleń rozłożystych drzew. Są one nie tylko częścią krajobrazu, współtworzą również tajemniczy i pełen zacienionych zakamarków klimat działki. Pastelowy ogród stworzony został przez Charlesa Chesshire'a przy współpracy z jego właścicielką Anne Olivieri. Można go było zwiedzić podczas Midsummer English Tour of Private Gardens w 2022 r.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zielony ogród miejski w sercu Londynu
Zakamarki pastelowego ogrodu
Schemat pastelowego ogrodu wyznaczany jest przez liczne ścieżki prowadzące do jego zróżnicowanych pod względem ozdób zakamarków. Zostały one wykonane ze ściśle ułożonych, prostokątnych kamiennych płyt lub wysypane drobnym grysem. Jedne ze ścieżek prowadzą do wykonanej w podobnym stylu klasycznej fontanny, inne z kolei pod kamienną pergolę ze stojącą pod nią subtelną, antyczną rzeźbą. Im bliżej rzeźby tym bardziej ułożona wydaje się być kompozycja pastelowego ogrodu: plac pokrywa jasny grys, a ozdobne drzewa przybierają kształt regularnych owali, wprowadzając nieco klimatu zaczerpniętego z ogrodów francuskich.



Pastelowy ogród i jego nasadzenia
Istotą pastelowego ogrodu są wielobarwnie kwitnące byliny. Wśród ich mnogości dostrzec można agapanty, ślazowce, przetaczniki, floksy i pachnące goździki. Nasadzenia zostały ułożone w taki sposób, aby każde z nich było wyraźnie wyeksponowane. Naturalne obramowanie rabat stanowią rośliny niskie i płożące, skutecznie zadarniające powierzchnię. Dzięki dwukierunkowemu strzyżeniu trawnika układa się on w jaśniejsze i ciemniejsze pasy, nadając terenowi jeszcze większego zróżnicowania. Ceglany mur stał się z kolei wsparciem na roślin pnących, których intensywna zieleń kontrastuje z jego kolorem i fakturą.



Pastelowy ogród – metryczka projektu
Lokalizacja: Morton Hall / Anglia
Typ: ogród prywatny
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze