
Park Mont-Evrin zlokalizowany w paryskiej dzielnicy Montévrain jest połączeniem nowej dzielnicy z centrum miasta, stanowiącym również łagodne przejście w dalsze okolice handlowej części Val d'Europe i naturalnych brzegów rzeki Marny. Ten 22-hektarowy obszar powstał na dawnym terenie rolniczym, a projektanci wykorzystali pierwotne grunty, aby stworzyć naturalny park. Koncepcja parku Mont-Evrin powstała w pracowni URBICUS na zlecenie władz lokalnych miasta Montévrain.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogrody Urlicha na warszawskiej Woli w nowej odsłonie
Dawne tereny rolne a współczesny park Mont-Evrin
Nieregularny kształt parku Mont-Evrin przypomina długi pas z licznymi odnogami, a jego główną oś stanowi najdłuższa część biegnąca wzdłuż drogi nr 231. Parkowe przestrzenie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby swoją naturalnością nawiązywały do dawnych terenów rolnych i wkraczały w osiedlowe zabudowania. Zróżnicowanie parku Mont-Evrin przedstawia zarówno łąki, jak i duży sad wraz z lasem Mariniere. Istotną rolą w parku odgrywa basen burzowy, którego zadaniem jest gromadzenie wody opadowej, służącej później do nawadniania roślinności.




Naturalna łąka w parku Mont-Evrin
Projektowa koncepcja powrotu do korzeni założyła również utworzenie naturalnych ścieżek – niektóre z nich zostały wyłożone przepuszczalną warstwą drobnego żwiru, inne z kolei są jedynie wykoszonymi wśród wysokich traw arteriami. Również i do stworzenia parkowej infrastruktury wykorzystano naturalne materiały: z drewna powstały ławki, stoły i podesty prowadzące z jednej parkowej strefy do innej. W parku Mont-Evrin można nie tylko odpocząć, ale również wziąć udział w organizowanych tam warsztatach edukacyjnych. Rosnący na terenie parku sad umożliwia z kolei zbieranie owoców, okoliczna społeczność zadbała też o ustawienie w kilku miejscach uli z pszczelimi rodzinami.



Park Mont-Evrin – metryczka projektu
Lokalizacja: Paryż / Francja
Projekt: URBICUS
Typ: park miejski
Rok budowy: 2014
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze