kızılay odtülüler dershane

Polska

Ogrody ULRICHA na warszawskiej Woli w nowej odsłonie

Warszawskie Ogrody Ulricha swoją historią sięgają roku 1878. Wtedy to na ówczesnym osiedlu o nazwie Górce, przy ulicy Górczewskiej, powstały szklarnie, w których Jan Ulrich hodował egzotyczne owoce, cenione przez mieszkańców stolicy. Szklarnie, chociaż po wojnie upaństwowione, działały do drugiej połowy XX w. W ostatnim czasie powstał projekt rewitalizacji Ogrodów Ulricha, którego pomysłodawcą jest Ingka Centres, będący właścicielem pobliskiego CH Wola Park. Projekt powstał we współpracy stołecznego studia WXCA i poznańskiego LAB3, zakłada on powstanie przestrzeni służącej zarówno kulturze, jak i rozrywce.

Warszawskie Ogrody Ulricha swoją historią sięgają roku 1878. Wtedy to na ówczesnym osiedlu o nazwie Górce, przy ulicy Górczewskiej, powstały szklarnie, w których Jan Ulrich hodował egzotyczne owoce, cenione przez mieszkańców stolicy. Szklarnie, chociaż po wojnie upaństwowione, działały do drugiej połowy XX w. W ostatnim czasie powstał projekt rewitalizacji Ogrodów Ulricha, którego pomysłodawcą jest Ingka Centres, będący właścicielem pobliskiego CH Wola Park. Projekt powstał w pracowni studia WXCA, zakłada on powstanie przestrzeni służącej zarówno kulturze, jak i rozrywce.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielki powrót szczecińskiego Teatru Letniego

Historyczne ślady w Ogrodach Ulricha

W wypełnionych niegdyś roślinnością Ogrodach Ulricha powstanie niebawem przestrzeń kulturalno-rozrywkowa, służąca zarówno mieszkańcom Warszawy, jak i turystom. W jednej z zabytkowych szklarni znajdą się restauracje, kawiarnie i bary, w drugiej zaś zaaranżowana zostanie przestrzeń rozrywki dla najmłodszych. Historyczna rola Ogrodów Ulricha zostanie podkreślona przez umieszczenie w części gastronomicznej egzotycznej oranżerii. Znajdujące się w dobrej kondycji murowane elementy zostaną zachowane, a te które nie przetrwały do czasów współczesnych będą odtworzone. Przywrócone zostaną także białe konstrukcje i przeszklenia, które zarówno w dawnych szklarniach, jak i w nowej przestrzeni Ogrodów Ulricha pełnią kluczową rolę.

Ogrody Urlicha na warszawskiej Woli w nowej odsłonie
Ogrody Ulricha, fot. WXCA
Ogrody Urlicha na warszawskiej Woli w nowej odsłonie
Ogrody Ulricha, fot. WXCA
Ogrody Urlicha na warszawskiej Woli w nowej odsłonie
Ogrody Ulricha, fot. WXCA

Ogrody Ulricha jako kompleks pełen zieleni

Zabytkowe szklarnie nie są jedynymi obiektami, które w ramach projektu zostały zmodernizowane. Rewitalizacja objęła także Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willę Ulricha oraz Zieloną Chatę. Kompleks ten stanie się przestrzenią pełną zieleni, a sąsiedztwo centrum handlowego wpłynie na intensywny ruch w okolicy. Centralną oś Ogrodów Ulricha wyznaczać będzie pasaż prowadzący od ulicy Górczewskiej do CH Wola Park, na którym będą się mogły także odbywać wydarzenia kulturalne, koncerty czy kino plenerowe. Plac znajdujący się pomiędzy poszczególnymi strefami stanie się ogrodem społecznym, z drzewami owocowymi i fontanną. Najmłodsi goście będą mogli skorzystać z placu zabaw wzbogaconego o elementy związane z edukacją przyrodniczą. Otwarcie Ogrodów Urlicha planowane jest na jesień 2022 r.

Ogrody Ulricha – metryczka projektu

Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: WXCA 
Typ: przestrzeń miejska
Rok budowy: 2022

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

[email protected]

Super pomysł

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!