kızılay odtülüler dershane

Porady

Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje

Choć jest określana mianem „małej”, to potrafi wprowadzić wielkie zmiany w otoczeniu domu. Mała architektura, bo o niej mowa, to wszelkie detale, które decydują o finalnym kształcie przydomowe-go ogrodu.

Choć jest określana mianem „małej”, to potrafi wprowadzić wielkie zmiany w otoczeniu domu. Mała architektura, bo o niej mowa, to wszelkie detale, które decydują o finalnym kształcie przydomowego ogrodu.

Myśląc o metamorfozie otoczenia domu, warto zwrócić uwagę na szczegóły. W wielu przypadkach zmiany potrzebne do urozmaicenia przestrzeni nie muszą być duże, chyba że ogród wymaga totalnej rearanżacji. Zwykle jednak wystarczy zaledwie parę drobnych zabiegów. W tym właśnie tkwi olbrzymia moc niewielkich betonowych elementów, które przy relatywnie niskim koszcie i niewielkim nakładzie pracy mogą radykalnie odmienić wygląd przestrzeni zewnętrznej. Część z nich, jak na przykład obrzeża, stopnie i donice to elementy gotowe do niemal natychmiastowego zastosowania. Z pozostałych możemy zbudować nie tylko kwietniki, ale nawet meble ogrodowe!

Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Donica Tigela
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Donica Tigela

Szybki plan minimum

Żeby wprowadzić ciekawe zmiany w ogrodzie, wcale nie musimy przebudowywać wszystkiego. Najlepszym przykładem jest obrzeże Flesz. Występuje ono w trzech kolorach: beżowym, stalowym oraz grafitowym i posiada kształt odwróconej litery „L”. Właśnie ta cecha sprawia, że jest wyjątkowym rozwiązaniem, bo pod daszkiem pozostawiono miejsce na taśmę LED. Dzięki temu obrzeże po jej zainstalowaniu może delikatnie podświetlać rabatę lub krawędź alejki ogrodowej czy ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych od strony ulicy. Wygląda to niezwykle efektownie, zwłaszcza jeśli zastosujemy taśmy LED z diodami o zmiennej kolorystyce świecenia. Poza tym takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo poruszania się w nocy. Obrzeże możemy zamontować też po obu stronach podjazdu do garażu, co jest pomocne i bardzo praktyczne podczas wjeżdżania na posesję. Kolejną niewielką, lecz zauważalną zmianą w ogrodach w stylu nowoczesnym mogą być kubistyczne donice, takie jak Tigela w kolorze grafitowym i stalowym. Doskonale sprawdzają się w niewielkich ogrodach z tarasem, gdzie mamy do dyspozycji stosunkowo mało przestrzeni na zieleń. Możemy ustawić je punktowo i zasiać w nich modne ozdobne trawy, karłowate drzewka lub pachnące zioła i kwiaty, czy też zbudować z nich wertykalną „zieloną ścianę”. Tigela to doskonałe rozwiązanie również w większych ogrodach. Donice można postawić jako wolnostojące obiekty lub kwietniki umiejscowione wzdłuż biegu schodów. Te ostatnie zbudujemy z monolitycznych, wielkoformatowych stopni betonowych Grando, które prezentują się niezwykle efektownie, zarówno w strefie wejściowej, jak i w ogrodzie przy wejściu na taras. Ułożona z nich konstrukcja nie wymaga dodatkowych fundamentów, jeśli ogranicza się do dwóch – trzech stopni.

Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Murek Albero fontanna
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Murek Albero palenisko
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Murek Albero

Zieleń w stylowej oprawie

Kwietniki i donice można również wykonać z innych betonowych prefabrykatów. W tej roli doskonale sprawdzają się Palisada Hestra i murek Albero, choć stworzenie z nich elementów małej architektury będzie nieco bardziej pracochłonne niż w przypadku wykorzystania gotowych produktów, takich jak donica Tigela. Palisada Hestra doskonale nadaje się do budowy rabat i kwietników. Do wyboru mamy aż cztery wysokości: 40, 60, 80 i 100 cm. Dzięki temu możemy zróżnicować wysokość budowanych donic. Jest to szczególnie przydatne, jeśli w otoczeniu domu planujemy stworzyć kilka kwietników i zaznaczyć ich hierarchię w przestrzeni. Hestra jest dostępna w trzech modnych kolorach: grafitowym, stalowym i brązowym. Ze względu na swój minimalistyczny design doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Alternatywnym rozwiązaniem, które można wykorzystać do budowy donic jest użycie betonowych murków. Ciekawą propozycją jest Albero. Przypomina on kamienny murek z łupka skalnego. Tworzy go aż siedem betonowych „kamieni” o różnym wyglądzie, dzięki czemu za każdym razem powstanie z nich inny murek lub donica. Jej wysokość może być różna, ale zaleca się, aby nie była wyższa niż jeden metr. Albero występuje w dwóch stylowych kolorach: brenta i alpen, dzięki czemu sprawdza się w aranżacjach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim. Ze względu na swój nieregularny, kamienny kształt w szczególności pasuje jednak do kompozycji o charakterze rustykalnym i śródziemnomorskim. Z elementów Albero oprócz donic można również zbudować efektowną fontannę.

Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Neo grill
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Neo meble
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Neo strefa wypoczynkowa

Meble do nowoczesnego ogrodu

 

Lista elementów małej architektury wykonanych z betonowych prefabrykatów oczywiście nie kończy się na donicach i kwietnikach. Nowym i ciekawym akcentem w otoczeniu domu mogą być betonowe meble ogrodowe. Począwszy od niewielkich form, takich jak ławki, siedziska czy stoliki, aż po całe zestawy wypoczynkowe. Idealnie do tego rodzaju projektów nadają się na przykład pustaki ogrodzeniowe Neo. Mają one wymiar 20x60 cm i wysokość 10 cm. Zbudujemy z nich przede wszystkim ogrodzenie, ale jak się okazuje nie tylko. Najprostsza w wykonaniu jest ławka. Aby ją stworzyć, wystarczy wznieść nogi z pustaków rozstawionych w pewnej odległości od siebie, a następnie połączyć je siedziskiem wykonanym z drewnianych desek. Równie prosta, ale za to bardziej pracochłonna jest sofa. Po wyznaczeniu jej zarysu w terenie budujemy na początek prostopadłościan. Następnie na jednym z jego dłuższych boków murujemy oparcie mebla, zaś na krótszych – podłokietniki. Siedzisko warto wyposażyć w miękkie i wygodne poduchy, które zwiększą komfort użytkowania mebla. Pasują na nie te same poduszki, co na meble z europalet. Meble Neo to designerskie rozwiązanie, które gwarantuje oryginalność każdej aranżacji. Z racji wyglądu i bardzo pożądanego w nowoczesnej architekturze materiału, jakim jest beton, z zasady dedykowane są do modernistycznych i minimalistycznych w wyrazie projektów. Elementy Neo występują w kolorach grafitowym i stalowym, które dodatkowo eksponują „surowość” betonu i pasują do nowoczesnego stylu. Gdzie można postawić betonowe meble? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tam, gdzie ich potrzebujemy. Mogą być elementem tarasu, ale można je też ustawić w częściach ogrodu przeznaczonych na relaks. Uzupełnieniem takiej nowoczesnej aranżacji może być grill, fontanna oraz efektowne kwietniki. Wszystkie wymienione elementy małej architektury można również stworzyć z Neo. Do budowy mebli oprócz Neo doskonale nadaje się także wspomniany wcześniej murek Albero. Konstrukcje z wykorzystaniem elementów Albero będą miały oczywiście inny charakter niż w przypadku Neo. Z murka Albero można wznieść oryginalny barek, ale także grill czy palenisko i przenieść się zmysłami w śródziemnomorski klimat pełen słońca, kamieni polnych oraz naturalnej i bujnej zieleni.

 

Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Obrzeże Flesz
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Palisada Hestra
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Stopień Grando

Prezentowane przykłady pokazują, że betonowe prefabrykaty wykorzystamy do stworzenia szerokiej gamy elementów małej architektury w ogrodzie. Możemy je wprowadzić jako dodatkowy detal do istniejącej już aranżacji lub zaprojektować z ich wykorzystaniem całkowicie nową kompozycję. Pamiętajmy o tym, że czasem nawet niewielkie zmiany mogą prezentować się bardzo efektownie i całkowicie odmienić oblicze posesji!

Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Stopień Grando
Detale robią różnicę! Ogrodowe inspiracje
fot. Stopień Grando

Materiał: Polbruk S.A

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!