
Woda, jako jedna z sił przyrody skoncentrowała się w ciekach wodnych, poczynając od ich źródeł poprzez potoki górskie i rzeki, aż do morza. Jest ona groźnym żywiołem, ale jest też niezbędna do egzystencji człowieka i dlatego, mimo zagrożeń jakie stwarza, większość skupisk ludzkich jest położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzek i potoków. Występujące często wezbrania niszczą koryta cieków, ziemie uprawne oraz zabudowę i infrastrukturę doliny. Podjęcie działań technicznych w ścisłym powiązaniu z wymogami ekologii jest na tych obszarach koniecznością.
Z uwagi na duże utrudnienia w zdobyciu odpowiednich informacji i wzorców omówiono podstawowe założenia regulacji liniowej wraz z obliczeniami oraz sposób wykonania wymaganych załączników projektu.
Podano też sposoby obliczeń hydrologicznych służących do określania przepływów o zadanym prawdopodobieństwie pojawiania się, będących podstawą do wymiarowania systemów regulacyjnych i obiektów hydrotechnicznych. Wywody te uzupełniono zestawieniami tabelarycznymi potrzebnych współczynników i przykładami obliczeń. Zamieszczono także tabele i przykłady wymiarowania elementów budowli, a część końcowa zawiera rysunki konstrukcyjne budowli i ich elementów składowych oraz popularne typy ubezpieczeń.
Więcej informacji o książce w naszej księgarmi KSA24: Podstawy projektowania zabudowy potoków górskich

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze