kızılay odtülüler dershane

Konkursy

Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim

Położony w województwie wielkopolskim Kazimierz Biskupi prawa miejskie zyskał już w XIII w. Mocno zarysowana historyczna tkanka miasta znalazła odzwierciedlenie w planach przebudowy miejskiego rynku. W konkursie pod nazwą “Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania wybranych obszarów Gminy Kazimierz Biskupi: Rynek w Kazimierzu Biskupim”, do którego nadesłanych zostało ponad czterdzieści prac, zwyciężył projekt przygotowany przez Filipa Pelczara i Maksymiliana Janusa pod opieką dra inż. arch. Krzysztofa Borowskiego z Politechniki Poznańskiej.

Położony w województwie wielkopolskim Kazimierz Biskupi prawa miejskie zyskał już w XIII w. Mocno zarysowana historyczna tkanka miasta znalazła odzwierciedlenie w planach przebudowy miejskiego rynku. W konkursie pod nazwą “Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania wybranych obszarów Gminy Kazimierz Biskupi: Rynek w Kazimierzu Biskupim”, do którego nadesłanych zostało ponad czterdzieści prac, zwyciężył projekt przygotowany przez Weronikę Pilarczyk, Kornelię Pańczyk i Małgorzatę Pecelerowicz, pod opieką dra inż. arch. Krzysztofa Borowskiego, prof. Politechniki Poznańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród pełen kolorów i słońca

Konkursowe założenia planu przebudowy rynku w Kazimierzu Biskupim

Wymogi konkursowe zakładały nie tylko przebudowę rynku, ale także opracowanie nowej koncepcji wizualnej dla Gminnego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Gminy. Konieczne było zachowanie historycznej wagi rynku jako centrum miasta oraz stworzenie przestrzeni do odpoczynku dla mieszkańców miasta. Wszystkie prace nadesłane do konkursu posłużą do stworzenia ostatecznej koncepcji, która w niedługim czasie zostanie zrealizowana. Do końca 2023 r. ma powstać ostateczny projekt, natomiast prace modernizacyjne mają trwać w latach 2027 – 2028. Już teraz wiadomo jednak, które elementy projektów z dużą pewnością się w nim znajdą. Oprócz wzięcia pod uwagę pracy zwycięskiej, której autorkami są wspomniane Weronika Pilarczyk, Kornelia Pańczyk i Małgorzata Pecelerowicz, jury zwróciło także uwagę na konkretne aspekty pozostałych prac, także docenionych w konkursie. Drugie miejsce zajęli w nim Maksymilian Janus i Filip Pelczar, a trzecie Julia Sieńkowska, Joanna Wiśniewska i Aleksandra Rafalska. Wyróżnienie przypadło zaś zespołowi w składzie Angelika Kaczmarek, Oliwia Rosińska, Wiktoria Rosolska, Zuzanna Cywińska i Julia Szefler.

Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy
Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy
Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy

Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim i jego rola 

Wizja przebudowy rynku w Kazimierzu Biskupim zakłada wykorzystanie sporej ilości naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna, z których wykonane zostaną wielofunkcyjne moduły stanowiące także wsporniki dla kładki. Będzie ona nie tylko elementem estetycznym i funkcjonalnym, ale także punktem widokowym, z którego rozciągać się będzie widok na plac. Wielofunkcyjność modułów pozwala na ich swobodną aranżację: z miejsca do odpoczynku i zabawy mogą stać się straganami, wpisując się tym samym w historyczne zadanie głównego miejskiego placu. Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim zakłada również wspomnianą zmianę w wyglądzie budynków użyteczności publicznej, których fasady pokryte zostaną stalą kortenowską, nawiązując tym samym do miejskich zabytków sakralnych.

Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy
Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy
Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy
Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim
fot. materiał prasowy

Przebudowa rynku w Kazimierzu Biskupim – metryczka projektu

Lokalizacja: Kazimierz Biskupi / Polska
Projekt: studenci Politechniki Poznańskiej pod opieką dra inż. arch. Krzysztofa Borowskiego, prof. Politechniki Poznańskiej
Typ: przestrzeń miejska
Planowana budowa: 2027 – 2028

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!