Placem Pięciu Rogów nazywany jest styk kilku warszawskich ulic znajdujących się w centrum miasta. Obszar łączący Bracką, Kruczą, Zgody, Chmielną i Szpitalną przeszedł niedawno rewitalizację poprzedzoną konsultacjami społecznymi i stał się przestrzenią stworzoną głównie z myślą o pieszych – na plac mogą teraz wjechać jedynie samochody mieszkańców oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Rewitalizacja Placu Pięciu Rogów została przeprowadzona według projektu stołecznej pracowni architektonicznej WXCA.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Leśny plac zabaw w warszawskim Powsinie
Założenia rewitalizacji Placu Pięciu Rogów
Warszawski Plac Pięciu Rogów wyznaczony został na przełomie XIX i XX w., kiedy to powstały znajdujące się wokół niego kamienice. Od tamtej pory stanowił ważny ciąg komunikacyjny miasta, objęty również ochroną konserwatorską. Projekt jego rewitalizacji zakładał przede wszystkim zmniejszenie ruchu samochodowego oraz stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Przez Plac Pięciu Rogów mogą przejeżdżać okoliczni mieszkańcy z przepustką oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Pozostały ruch kierowany jest na sąsiednie ulice, w znacznej mierze uwalniając przestrzeń placu.
Plac Pięciu Rogów jako ważny ciąg komunikacyjny miasta
Usytuowanie Placu Pięciu Rogów w samym centrum Warszawy wymogło na projektantach dopasowanie planu rewitalizacji do warunków zagospodarowania przestrzeni. Konieczność utrzymania ciągu komunikacyjnego sprawiła, że spora część placu została pokryta betonowymi płytami, po których swobodnie mogą poruszać się uprawnione do tego pojazdy. Na Placu Pięciu Rogów, w precyzyjnie wyznaczonych miejscach, posadzono cztery szpalery długowiecznych klonów, których korony mogą osiągnąć 3 m wysokości. Ich wielkość oraz usytuowanie nie tylko daje cień spacerowiczom, ale również nie przysłania fasad zabytkowych kamienic. Przy nasadzeniach wprowadzono specjalny system antykompresyjny i napowietrzająco-nawadniający, który zapobiega kompresji gleby oraz zapewnia odpowiednią cyrkulację wody i powietrza. Pomiędzy drzewami zaprojektowano nieckę wodną o średnicy kilku metrów, która zapewnia dodatkową ochłodę oraz miejsce do odpoczynku. Plac Pięciu Rogów stał się miejscem, w którym może rozwijać się życie społeczne miasta: z restauracjami, kawiarniami, ogródkami oraz organizowanymi w przyszłości wydarzeniami kulturalnymi.
Plac Pięciu Rogów – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: WXCA
Typ: przestrzeń miejska
Rok budowy: 2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze