
Łączy park przy szpitalu dziecięcym „Górka” z centrum miasta i przebiega nad ulicą Starkiewicza. Kładka w Busku-Zdroju uwagę przyciąga swoim wyglądem: jej konstrukcja w całości została pokryta stalą kortenowską. Projekt pieszo-rowerowej przeprawy powstał w krakowskim Biurze Projektów Lewicki Łatak, docenianym w środowisku architektów i nagradzanym w wielu branżowych konkursach, a jego wykonaniem zajęła się firma Anna-Bud z Warszawy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ogród naturalistyczny na warszawskim Mokotowie
Kortenowska stal na kładce w Busku-Zdroju
Kładka w Busku-Zdroju jest konstrukcją dostosowaną do potrzeb zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Długość ciągu pieszego wynosi 230 m, natomiast rowerowego jest o 20 m dłuższa, dostosowana jest także do potrzeb poruszających się na wózkach inwalidzkich, wygodnie skorzystają z niej również osoby z wózkami dziecięcymi. Kładka w Busku-Zdroju usytuowana została prostopadle do symetrycznej fasady szpitala, wpisując się tym samym w lokalny krajobraz. Jej surowy wygląd dostosowany został do otaczającej zieleni parkowej . Zaletą stali kortenowskiej jest jej trwałość: nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji oraz malowania, co przekłada się na oszczędności eksploatacyjne.




Konstrukcja kładki w Busku-Zdroju
Pieszo-rowerowa przeprawa została zawieszona 4 m nad ziemią, na jej szczyt prowadzą schody oraz szerokie podjazdy o zakrzywionej linii. Falujące podjazdy kontrastują z pozostałymi elementami, na które składają się przede wszystkim proste geometryczne kształty o ostrych kątach. Zasadniczy trzon konstrukcji znajdujący się nad drogą sprawia wrażenie posadowionego na zwieńczeniu trójkąta, co w połączeniu z krzywizną podjazdów dodaje konstrukcji lekkości. Podesty pokryte zostały nawierzchnią poliuretanową, a całość została oświetlona energooszczędnymi lampami led.




Kładka pieszo-rowerowa łącząca tereny parku przy szpitalu dziecięcym “Górka” z terenami parkowymi w centralnej części uzdrowiska w Busku-Zdroju
Autorzy:
Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o. o. sp. k.
Kazimierz Łatak
Piotr Lewicki
Współpraca autorska:
Mateusz Albricht
Olga Dobrzyńska
Piotr Łatak
Marek Sanecki
Dominika Wilczyńska
Konstrukcja:
Ove Arup & Partners International Ltd. Sp. z o.o.
Zygmunt Tusiński
Artur Czarnecki
Tomasz Jaworski
Współpraca:
Anna Skwarek
Prowadzenie projektu:
Jacek Zalewski
Generalny wykonawca:
FB ANNA-BUD sp. z o. o.
Realizacja:
2020-2022
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Marta Osiak
Przyznam że kładka robi nie samowite wrażenie. Interesujący materiał z które jest wykonana ,czyli stal rdzewiejąca oraz jej długość i futurystyczna forma zaciekawiają i intrygują.
Kładka jest ciekawym elementem krajobrazu tego pięknego miasta.
Wyrazy uznania dla autorów tego projekty.