Modernizacja położonego na Pradze-Północ Parku Praskiego przeprowadzona została pod nadzorem stołecznego Zarządu Zieleni Miejskiej, przy konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Park ten jest najstarszym założeniem znajdującym się w Warszawie, a jego historia sięga lat 60. XIX w. Na jego terenie zlokalizowany jest m.in. ogród zoologiczny, a całkowita powierzchnia wynosi ponad 18 ha.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Łąki kwietne w Gdańsku
Park Praski bardziej dostępny
Jednym z najważniejszych założeń modernizacji Parku Praskiego było zwiększenie jego dostępności. Plany te zostały zrealizowane przez likwidację schodów i wybudowanie pochylni, z których korzystać mogą zarówno osoby z niepełnosprawnością ruchową, jak i opiekunowie z wózkami dziecięcymi. Schody, których zlikwidowanie nie było możliwe, zostały wyremontowane, wyrównane i poszerzone zostały także parkowe alejki. W wyniku modernizacji Parku Praskiego większą dostępność zyskał również plac zabaw, który został dostosowany do potrzeb dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zyskał on również nowe konstrukcje zabawowe, karuzelę i piaskownicę z podjazdem.
Modernizacja Parku Praskiego a jego roślinność
Trzonem najstarszego parku Warszawy jest starodrzew, który poddany został inwentaryzacji. Ocenie poddanych zostało ponad 2200 drzew i kilkaset krzewów rosnących pojedynczo lub w grupach. Co ciekawsze gatunki zyskały tabliczki z numerami, które umożliwiają sprawdzenie informacji o danym drzewie w internecie. Modernizacja Parku Praskiego pozwoliła także na posadzenie nowych krzewów oraz bylin, które umieszczono na rabatach. Wzdłuż alejek ustawiono z kolei kosze na śmieci, ławki oraz donice. Jednym z ważniejszych elementów modernizacji Parku Praskiego była budowa fontanny posadzkowej na placu z „Żyrafą”. W posadzce tej zostały także wygrawerowane rysunkowe gry terenowe dla najmłodszych gości parku.
Modernizacja Parku Praskiego – metryczka projektu
Lokalizacja: Warszawa / Polska
Projekt: Palmett
Typ: park miejski
Rok budowy: 2022
Zdjęcia: mat. ZZW
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze