
Tereny miejskie szczególnie są podatne na suszę – ciasna zabudowa, drogi i chodniki nie przyjmują i nie rozprowadzają wody opadowej, która mogłaby miastu posłużyć. Trawniki wymagające koszenia mają z kolei płytki system korzeniowy i woda przez nie wsiąka w glebę zbyt szybko. Sposobem radzenia sobie z coraz mniejszymi opadami i zatrzymywaniem jak największej ilości wody w miejskim obiegu przyrodniczym są łąki kwietne, których z roku na rok w wielu miejscach przybywa. Jednym z polskich miast, które mocno je akcentuje jest Gdańsk – łąki kwietne w 2021 r. pojawiły się tam w liczbie 15, w 2022 jest ich jeszcze więcej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Brytyjski Garden Square i jego różnorodna oferta
Budżet obywatelski a gdańskie łąki kwietne
Kwestia lokalizacji nowych łąk kwietnych w Gdańsku została częściowo oddana w ręce mieszkańców: dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mogli oni wybrać miejsca ich powstania – propozycje zostały wcześniej ustalone z Radami Dzielnic. Na kilkunastu wybranych działkach rozprowadzony został naturalny kompost pozyskany z miejskich odpadów biodegradowalnych i wyprodukowany w Zakładzie Utylizacyjnym. Mieszkańcy dzięki segregacji odpadów zadbali o to, aby późniejsze łąki kwietne otrzymały odpowiednią ilość składników odżywczych. Łąki kwietne istniejące już wcześniej zostały uzupełnione nasionami, tak aby nadal stanowiły urozmaicone stanowiska.


Rośliny na łąkach kwietnych w Gdańsku
Gatunki roślin, które można podziwiać na miejskich łąkach kwietnych nie różnią się zbytnio od tych występujących naturalnie. Nie inaczej jest w przypadku łąk kwietnych w Gdańsku: stanowiska zajmują zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Miejską bioróżnorodność zapewnia około 100 gatunków dzikich traw, ziół i kwiatów, które są oazą i domem dla mnóstwa owadów, małych ptaków i ssaków. Wśród najbardziej rozpoznawalnych wymienić można błękitne chabry, rumiany i maki, nie brakuje też krwawnika, żółtych połaci dziurawca czy pachnącej macierzanki.

Łąki kwietne w Gdańsku – metryczka projektu
Lokalizacja: Gdańsk / Polska
Typ: przestrzeń miejska
Rok budowy: 2021
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze