
Kojący szum strumienia i azalie ukryte w cieniu drzew. Tak w dwóch słowach można opisać aranżację powstałą na jednej z działek, zaprojektowaną przez warszawską firmę Garden Rangers. Azaliowy strumień to nie tylko metafora opisująca styl aranżacji, ale również jej sedno. Na brzegach utworzonego strumienia posadzone zostały głównie te rośliny oraz sporo innych, wprowadzających do miejsca nieco klimatu z ogrodów japońskich.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kładka dla pieszych nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku
Prace przygotowawcze pod azaliowy strumień
Utworzenie na płaskim terenie wartko płynącego strumienia wiąże się z konkretnym przygotowaniem gruntu. Prac jest więcej, jeśli nad jego brzegiem rosną wysokie drzewa. Koniecznie jest wtedy bowiem nie tylko uformowanie spadku, ale również zapewnienie zasypywanym korzeniom odpowiedniej wentylacji oraz drenażu. Dno zostało z kolei wyłożone kilkoma warstwami ochronnymi, dzięki czemu zniwelowano ryzyko przebicia izolacji. Całość zasila pompa 12 V. Woda w azaliowym strumieniu, znika nagle, wpływa pod ziemię, co daje magicznie znikającego cieku.


Azaliowy strumień i różnorodna roślinność
Usytuowanie azaliowego strumienia w cieniu drzew stworzyło warunki do zasadzenia gatunków dobrze odnajdujących się w takim środowisku. Oprócz azalii znalazły się tu również rododendrony, paprocie, bluszcze i klony japońskie. Brzegi strumienia wyłożono otoczakami różnej wielkości, pomiędzy którymi umieszczono mchy i porosty. Wrażenie naturalności dodatkowo podnoszą ułożone luźno nieco spróchniałe konary czy gałązki. Woda w strumieniu jest filtrowana, a całość zyskała też klimatyczne oświetlenie. Azaliowy strumień jest zaledwie częścią sporego ogrodu, w którym znajduje się sporo innych nasadzeń i miejsce do rekreacji.


Azaliowy strumień – metryczka projektu
Projekt: Garden Rangers
Typ: ogród prywatny
Rok budowy: 2018
Zdjęcia: Garden Rangers (https://gardenrangers.pl/azaliowy-strumien-2/)
Źródło video: https://www.youtube.com/watch?v=FDqE2nsRyoQ
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze